Novinka:  On-line kurz ,,Cvičení s dětmi on-line" ! ZDE !

České dítě hlady neumře.

Jednou jsem pracovala na počítači v malé kanceláři v jednom našem centru Baby clubu Kenny, kde se během dne střídali rodiče s dětmi v různých programech.
Najednou se zpoza dveří začal ozývat urputný pláč nějakého dítěte. Když už trval několik minut, vyšla jsem se podívat, co se děje a jestli tam není náhodou dítě samotné. To, co jsem však spatřila, ze své mysli jen tak nevymažu.

Na zemi leželo asi roční dítě, na něm klečela jeho máma a násilím mu doslova cpala jídlo do pusy. Když mě uviděla, tak se zoufalstvím a slzami v očích slezla z dítěte a odevzdaně mi řekla „Já už nevím, co dělat, on vůbec nic nejí!“Polkla jsem šok a potřebu bránit dítě a snažila se vcítit do zoufalé maminky. Sedla jsem si k ní a jejímu chlapečkovi na zem a zeptala jsem se jí, jak to dělá s malým u krmení doma. Maminka mi řekla, že dítě celý den nesní skoro nic, tak tak do něj dostane pití. Zkouší mu vařit kdeco, běhat za ním s jídlem, motivovat ho, prosit, ale nepomáhá to.

Uklidnila jsem ji, že žádné dítě v České republice na hlad ještě neumřelo, její syn vypadá dobře, není vyhublý a že musí naprosto změnit přístup k celé situaci. Řekla jsem jí, že toto se nesmí už nikdy opakovat, že takto dělá dítěti k jídlu špatný až nemocný vztah a může to zapříčinit různé psychické i stravovací problémy.


Poradila jsem ji, ať zkusí naprostý opak. Ať připraví jídlo hlavně pro ní a manžela, dítě posadí k nim do krmící židličky, jemu ať nedá nic nebo to před něj jen tak ledabyle položí a ať jí před ním oni s chutí a nadšením. Ať to doslova přehánějí, mlaskají, neustále komentují, jak je to dobré, jak jim to chutná a jak budou zdraví a silní. Dítěti mohou také nabídnout, ale když odmítne, tak si toho nemají všímat a pokračovat takto se snídaní, svačinou, obědem i večeří.

Za tři dny mi volala maminka celá uplakaná a děkovala, že mají doma úplně jiného chlapečka: „První den nesnědl skoro nic, pořád jsme se drželi, mlaskali před ním, komentovali jídlo, jak je dobré a jak z něj budeme silní. Druhý den už si dal dát občas něco do pusy, ale hlavně nás stále s údivem a pozorností sledoval, jak budeme reagovat a jak si užíváme to své jídlo. No a dnešní den se vzbudil se slovy ham ham a teď snědl celý oběd a mlaskal u toho jako celé tři dny my. Spadl nám kámen ze srdce!“


Byla jsem na maminku moc pyšná, jak zodpovědně k tomu i s manželem přistoupili, díky čemuž se jejich situace tak rychle zcela otočila.

Chuť dítěte k jídlu můžeme podpořit tím, že vytvoříme ze stolování hravý zážitek. Miska ve tvaru medvídka nebo oblíbená lžička se zvířátkem snadno pomůže dítěti zapomenout na svůj odpor. Vztah k osobním věcem pak podpoříme společným mytím medvídka, aby byl čistý a připravený na příště.

Eva Kiedroňová

Umění komunikace s malými dětmi se vyplatí věnovat ještě dříve, než začneme řešit problémy s ní spojené. Inspirujte se knihami z našeho e-shopu, například titul Respektovat a být respektován změnil náš pohled na komunikaci nejen s dítětem. Přínosné také je, když si při přípravě jídla uděláme čas a zasvětíme svého potomka do tajů vaření. Pomoct nám přitom může vzorový příběh Emy s Lindou s krásnými ilustracemi.

ON-LINE KURZ PRŮVODCE RODIČOVSTVÍM

Podívejte se na speciálně natočený
 kurz Evy Kiedroňové
podle osnovy živého turné.

 

Komentáře