Bolest bříška u miminek
Obsah článku:
- Jak poznat bolest bříška u 3měsíčního miminka?
- Proč dítě bříško bolí? (Není to kolika?)
- Jak na bolest břicha u novorozence?
- Co dělat s bolestmi v noci?
- Cviky na bolest bříška u miminka?
- Tipy a rady jak ulevit dítěti od bolesti břicha.
- Otázka 1/2:
Vážená paní Kiedroňová.
Jsem Vaši obdivovatelkou a pečlivě sleduji Vaše stránky a zrovna čtu knížku Rozvíjej se, děťátko.
V březnu 7. se mi narodil syn a snažím se mu maximálně věnovat a rozvíjet ho.
Mám na Vás takový dotaz....
Jako asi každé miminko, tak i ho trápí prdíky a bolest bříška. Po půlhodině spánku ho to většinou vzbudí a nemůže už usnout. Před týdnem jsem ho zkusila otočit na bříško a on začak prdět a okamžitě zase usnul. Teď se takto budí pravidelně.
Chvilku spí na zádech, pak začne kňourat, já ho přetočím a on je spokojený a pokračuje ve spánku a vydrží tak spát několik hodin. Mám ale strach, zda mu tím neubližuji.
Nemůže se mu po stránce rozvoje něco stát? Mám pod ním monitor dechu a i tak ho každou chvíli kontroluji. Spíše mi jde o ten rozvoj. Aby se mu třeba nenamáhaly nějak nevhodně svaly atd.
Děkuji za odpověď.
S pozdravem I.

- Odpověd 1/2:
Milá I.
Pokud Vašeho chlapečka trápí větry, tak Vám vřele doporučuji ho vždy po probuzení rozbalit z plen a lákat ho šimráním na bříšku ke zvedán nožiček nad své tělíčko a k samostatnému aktivnímu kopání nožkami.
Ideální je také chlapečka pravidelně večer koupat v příjemně teplé vodě, ve které se mu vykonává jakýkoliv pohyb daleko snadněji než na suchu. Proto je ve vodě aktivnější.
Při aktivitě dolními končetinami se povzbudí střevní peristaltika, díky čemuž se lépe uvolní střevní plyny a děťátko pak nebolí tolik bříško.
Před kojením ho vždy alespoň 10 min. noste střídavě na pravé a levé ruce v pozici klokánka a koníčka s dlaní pod bříškem (vše je popsáno a názorně předvedeno v internetovém kurzu: "Něžná náruč rodičů" viz http://kurzy.evakiedronova.cz/vyber-kurzu/ . V těchto polohách své děťátko nejenom příjemně psychicky uspokojíte a fyzicky unavíte, ale navíc nastartujete trávicí pochody i střevní peristaltiku. Děti pak nejenže lépe pijí, ale také je nebolí tolik bříško.
Ke spánku je pro dítě ideální poloha na zádech v pohodlném a teplém prostředí péřové peřinky a polštářku, do kterého se propadne těžištěm až na pevný rovný základ. Peří nahrnuté do stran mu podloží nejenom temeno hlavičky, která pak není v záklonu, ale také paže a nožky, které se mu po probuzení lépe zvedají na podložku k potřebné aktivitě. Dítě ležící v chladné a vyvětrané místnosti na polštářku a peřince se cítí tak příjemně, jistě a stabilně, že dobře spí. Stabilní poloha na zádech, na kterou si zvyká vždy v době spánku je pak základem pro správný vývoj ve všech polohách.
Poloha na bříšku je v tomto věku pouze cvičná poloha, ve které se musí dítě připravit na budoucí vzpřímení.
Vše vysvětluji v internetovém kurzu "Rozvíjej se děťátko".
Přeji Vám krásné a pohodové dny a těším se na jakýkoliv další kontakt s Vámi.
S přátelským pozdravem
Eva K
Proč miminko bolí bříško?
- Otázka 2/2:
Dobrý den,
prosím o radu ohledně uspávání 2 měsíčního chlapečka. Po každém kojení trpíme prdíkama, protože malý brečí po každém jídle- celý sebou škube a kope nožičkama. Nevím tedy jak ho naučit spinkat samo v postýlce.
Zatím s ním usínáme stylem držení za ručičku a přitulení v naší posteli. Pak když malý usne já už kolikrát také spím a už se budíme na další kojení. Nevím tedy jak ho začínat učit spát samotného v postýlce?
Nevím jestli se to zlepší až po 3 měsíci, kdy všichni tvrdí, že prdíky ustanou. Jinak jsem si před týdnem pořídila první díl Vaší knihy a nyní jsem si koupila i druhý díl.
Do této doby jsem si vůbec neuvědomovala jak velký význam má správné uchopení a nošení malého. Polohu tygříka využívám k odříhnutí jelikož malý po několika minutách na bříšku brečí a vsteká se, ale pouze po krmení.
Prosím o radu ohledně uspávání.
Děkuji moc a s pozdravem T.

- Odpověd 2/2:
Milá T.
Dovedu si představit, jak Vás tato situace trápí.
Vřele Vám doporučuji maličkého vždy před kojením rozbalit z plen a umožnit mu volně kopat nožičkama, aby si při vlastní aktivitě dobře nastartoval střevní peristaltiku a větry tak mohly lépe odcházet.
Zvedání nožek a kopání můžete povzbudit jemným škrabáním bříška ze stran.
Poté ho nahého ponoste v pozici klokánka střídavě na levé a pravé ruce a pohoupejte v pozici koníčka, a to opět střídavě na pravé a levé ruce.
V těchto polohách mu nejenže jemně promasírujete bříško a podpoříte práci střev, ale také ho příjemně unavíte a uspokojíte.
Kojte tedy vždy zásadně až po této stimulaci.
Ke kojení maličkého položte na peřinku, aby se při kojení cítil pohodlně, bezpečně i v teple a mohl tak veškerou energii věnovat pouze sání.