FAQ: Pasení koníčku aneb první vzpřímení

Co že je to vlastně to pasení koníčků ? 
Zde je odpověď na vše co potřebujete vědět

1. Co je to pasení koníků?

Co je pasení koníčku je otázka, kterou si mnoho rodičů položí. Pasení koníčku je technika, která pomáhá posilovat svaly miminka a podporuje jeho motorický vývoj. Je to proces, kdy rodič drží dítě na rukou a pohybuje jeho tělem tak, aby se miminko mohlo postupně naučit správným pohybům a polohám.

2. Proč by mělo mé miminko
pást koníky?

Tento aktivní pohyb dítěte je velmi důležitý, aby mohlo nejenom zacentrovat klouby a posilovat všechny důležité posturální svaly, které budou v budoucnu zodpovídat za správné vzpřímení v poloze na bříšku a později sedu, stoji i chůzi, ale také rozvíjet stabilitu, rovnováhu, koordinační i orientační dovednosti.

3. Kdy může miminko začít samostatně pást koníčky?

První pokusy o samostatné pasení koníčku můžete očekávat kolem 3-4 měsíců věku, kdy je miminko již schopné záklonu a podporuje se na rukách.

Kdy, jak a proč pást koníky?

Jak začít s pasením koníčku?

S pasením koníčku můžete začít, když je vaše miminko schopné udržet polohu na bříšku. Přesuňte ho na podložku a umístěte hračku před něj, aby se ji snažilo dosáhnout.

Jak správně nastavit polohu na bříšku?

Pasení koníčků začíná správnou polohou na bříšku. Je důležité umístit dítě na závěsu, kde je jeho pánvička opřená o rodiče a malé ruce dítěte jsou položené na podložce. Nohy miminka jsou ohnuté v kolenou a nožičky jsou dotýkající se podložky. Taková poloha umožňuje dítěti zvedání hlavičky a posilování svalů v krku a ramenech.

Jak podporovat vzpřímení při pasení koníčků?

Při pasení koníčků je důležité podporovat vzpřímení dítěte. Toho lze docílit tím, že rodič pomáhá dítěti zvedat hlavičku a hrudníček nahoru, přičemž se děti mohou podpírat svými lokty. Takový pohyb pomáhá posilovat svaly v krku a zádech, a tím podporuje správné držení těla a postupně připravuje miminko na samostatné sednutí a plazení.

Jak začít pást koníčky s novorozeným dítětem?

Pasení koníčků s novorozeným dítětem je možné začít již od prvních dnů života. Je však důležité dodržovat správnou polohu a pohyby. Novorozené děti mají ještě slabé svaly a neovládají své tělo, proto je důležité stále podržovat hlavičku a zpomalit pohyby. Postupně se s rostoucím věkem dítěte lze zvyšovat intenzitu pasení a přidávat nové pohyby a polohy.

Jakou polohu zvolit při pasení koníčků?

Při pasení koníčků je důležité zvolit správnou polohu, která bude pohodlná pro miminko i rodiče. Mnoho rodičů preferuje polohu na bříšku, kde dítě leží na podložce a rodič je nad ním, držíc jeho ruce a pohybujíc jeho tělem. Další možností je poloha v objetí, kdy si rodič sedí a dítě je drženo v objetí, takže se mohou pohybovat v různých směrech. Každý rodič by si měl vybrat polohu, která je nejpohodlnější a nejefektivnější pro něho i pro dítě.

Jaké jsou kroky ke správnému pasení koníčků?

Pokud jde o kroky ke správnému pasení koníčků, je důležité začít pomalu a postupně zvyšovat intenzitu a obtížnost pohybů. Nejprve je dobré začít s jednoduchými pohyby, jako je pohyb nahoru a dolů, a postupně postupovat k pohybům do stran a otáčením.

Důležité je sledovat reakce a signály dítěte a přizpůsobit pohyby jeho potřebám a možnostem. Vždy je také vhodné si konzultovat metody pasení koníčků s odborníkem nebo pediatrem.

Zbavte se obav a pomozte děťátku

Natočili jsme vám Webinář na míru:
"5 KROKŮ KE SPRÁVNÉMU VZPŘÍMENÍ"

Tento webinář si již zakoupilo 0 nadšených maminek a tatínků. Děkujeme!

Jakým způsobem upoutat pozornost dítěte během pasení?

Při pasení koníčků je důležité získat pozornost dítěte a motivovat ho k aktivitě. K tomu můžete využít různé pomůcky, hračky nebo zvuky, které přitahují pozornost dítěte. Je také dobré komunikovat s dítětem, povídat si s ním a vytvářet příjemnou atmosféru. Každé dítě je jiné, takže je třeba respektovat jeho individualitu a najít způsob, který je pro něj nejefektivnější.

Jak dlouho bych měl pasit koníčka s svým miminkem?

Délka pasení koníčku bude záviset na vývoji dítěte a jeho zájmu. Začněte s krátkými paseními a postupně je prodlužujte. Běžně se doporučuje pasení koníčku alespoň několik minut denně.

Jaké jsou příznaky a možné příčiny odporu k pasení koníčků?

Miminko může vykazovat odpor k pasení koníčků z různých důvodů. Může to být způsobeno únava, hladem, nepohodlím, bolestí nebo jednoduše nechce být v danou chvíli manipulováno. Příznaky odporu k pasení mohou zahrnovat pláč, odmítnutí pohybů, napětí nebo neklid. Je důležité respektovat potřeby a možnosti dítěte a nedělat nic, co by mu způsobovalo bolest nebo nepohodlí. Pokud se příznaky odporu k pasení opakují nebo přetrvávají, je vhodné se poradit s odborníkem.

Webinář

5 KROKŮ KE SPRÁVNÉMU VZPŘÍMENÍ

aneb jak děti naučit pást koníčky sprívně

Připravili jsme pro vás jednoduchý pětikrokový návod jak vše zvládnout a hezky pochopit.
Podívejte se na ukázku z našeho Webináře, který jsme natočili přesně pro vás.

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video
Tento webinář si již zakoupilo 0 nadšených maminek. Děkujeme!

Na jaké otázky Vám on-line kurz odpoví?

  • Na jaké podmínky je miminko zvyklé z nitroděložního života?
  • Jaké podmínky mu vytvářet, aby si postupně zvykalo na nový svět?
  • Jak překonat zvýšené napětí nervové soustavy novorozence?
  • Jak umožnit dítěti, aby se pořádně vyspalo?
  • Jak postupovat při kojení a odříhávání?
  • Jak ovlivňuje aktivní pohyb bolest bříška?
  • Jaké okolnosti budují důvěru dítěte ke světu, ve kterém žije?
  • Jak přizpůsobit denní i noční režim dítěte?

Koupit webinář a pomoci děťátku od pláče

Kontakt

Institut vzdělávání Evy Kiedroňové
Sosnová 411,
739 61 Třinec
IČ: 01417339
DIČ: CZ01417339

Více informací:
web@kenny.cz
Tel: 736 520 525

Eva Kiedroňová

Specialistka na psychomotorický vývoj dítěte
Webinářem Vás osobně provedu za ručičku a budu Vám radit jednoduše a s láskou.

Dotaz naší klientky: Miminko nechce pást koníky

Dobrý den paní Kiedroňová

Moje dcera měla 4 měsíce a při položení na bříško nechce pást koníčky, když ji držím ramínka u sebe, tak pěkně zvedá hlavičku otáčí ji na všechny strany, ale jakmile ji pustím, roztáhne ruce do stran položí hlavičku na podložku a začne zvedat zadeček a jakoby začne plavat a točit se dokola. Teď byla 14 dnů nemocná, tak jsme koníčky netrénovali, předtím je pásla hezky, je možné že to po dobu nemoci, kdy jsme koníčky netrénovali zapomněla?

Když ji včera doktorka na 4 měsíční kontrole zatáhla v pozici na zádech za ruce, tak neměla snahu zvednout hlavičku. Téměř od narození ji nosím v polohách uvedených ve Vaší knize Něžná náruč přes koťátko, klubíčko až po klokánka, v něm si hlavu drží krásně, rozhlíží se po okolí... Teď se ještě začala zvedat v pozici na zádech tak, že se zapře o ruce a nohy a prohne se v zádech směrem nahoru, Dále se snaží točit na bok, ale zaklání při tom hlavu dozadu (není v ose)... (když ji otáčím já, tak jí hlavu přidržím, to v ose vydrží)

Prosím Vás o Vaše rady jak dál pokračovat, aby bylo u malé vše pořádku. ještě jsem zapomněla uvést, že ji mám od narození na klínku, kvůli ublinkávání. Nemůže to ovlivnit nějak její vývoj?

Děkuji D.
Paní D.
Milá D.

Podle toho, co popisujete se domnívám, že Vaše dcera má slabé bříško, které si musí posílit nejdříve prostřednictvím her v poloze na zádech a na boku, při kterých ho lákáme ke zvedání končetin a mávání s nimi nad tělíčkem. V tomto věku se dá bříško posílit poměrně rychle, když jí umožníte v době bdění pohyb bez plen a když  jí  každou chvíli v průběhu dne pomůžete pochopit, jaké svaly má používat.. Vaše pomoc spočívá ve správné celodenní manipulaci a pravidelné hře s maličkou v průběhu celého dne, a to tak, že ji:

1. nejdříve položte holčičku na záda, svlékněte jí kalhoty i ponožky a rozbalte ji z plen. Možná, že si všimnete, že hned začne více zvedat nohy nad bříško, které tak začne okamžitě posilovat.

2. poté jí položte dlaň na bříško i hrudníček a stále ji lehce tlačte k podložce. Příliš se nad ní nenaklánějte, zůstaňte hlavou nad jejími kolínky, aby byla nucena dívat se směrem k nožkám a protáhnout šíji

3. povídejte si s ní a lákejte ji druhou rukou s hračkou tak 10-15 cm nad bříškem k jejímu uchopení. Hračkou uhýbejte směrem ke kolínkům, po chvilce jí hračku vložte do ruček.

4. poté ji jemně škrábejte po stranách bříška směrem ke stydké sponě. Tím ji vyprovokujete opět ke zvedání nohou nad podložku a posilování bříška.

5. jakmile má stále všechny končetiny nad tělíčkem, tak ji lákejte k obratu svou hlavou i hračkou. Na boku mu nedovolte záklon hlavičky a stále ho hračkou lákejte k pohledu dolů, směrem ke svým kolínkům

6. poté ji dotočte na boko břicho (do křížového vzpřímení) tak, aby se opírala o předloktí a kyčelní kloub, kolem kterého se otáčela, a opírala se o kolínko nakročené vrchní dolní končetiny. Můžete ji pomoci tlakem na pánev a stehno nakročené nohy. Stále ji motivujte k uchopení hračky na podložce v úrovni bříška, aby se musela neustále lehce předklánět a choulit do klubíčka.

7. Poté jí pomozte a hračkou ji lákejte k obratu zpět na záda a poté opět ke zvednutí končetin. Po chvíli ji lákejte stejným způsobem k obratu na druhý bok. Toto zopakujte alespoň 3x vlevo a 3x vpravo.

8. Teprve pak ji dotočte bříškem na vaši dlaň (hřbetem ruky se opírejte o podložku). Hračku ji přesuňte pod bradu a druhou rukou ji tlačte malíkovou hranou podkolení a dlaní na stehna.

9. Po chvíli ji zvedněte i s hračkou v ručkách do pozice klokánka či koníčka. V těchto polohách ji lákejte stále k pohledu dolů nebo na hračku v ručkách.

Ve všech těchto polohách se Vám tak posílí a získá tak dokonalou představu o správném zapojení bříška i způsobu obratu, že to brzy začne postupně stále lépe zvládat sám.

Ideální bude, když se dostavíte do některého z center BC Kenny (vizwww.evakiedronova.cz - centra) do poradny o psychomotorickém vývoji dítěte, kde Vám naše specialistky vše ukážou nebo, když si pořídíte publikaci či postupně všechny díly internetového kurzu Rozvíjej se děťátko, kde je vše prakticky znázorněné a vysvětlené.

Přeji Vám hezké dny.
Eva Kiedroňováspecialistka na psychomotorický vývoj se 40 letou praxí