Zploštělá hlavička dítěte

- Otázka:

Dobry den,

Chtěla bych tímto poprosit o radu paní Evu Kiedroňovou.
Máme 8.mesicniho chlapecka, který má zplostelou hlavicku. Cca od 3.mesice jsme začali pozorovat, že má slehlou hlavičku na levé strane. Je pravdou, že preferoval tuto stranu ke spanku. Okamžitě jsme situaci začali řešit podkladanim s plínkou, rovnáním hlavičky ve spánku, přendaním hraček na pravou stranu... V polohovacích válcích syn odmítal být, pořád brecel. Nakonec pomohlo až zakoupeni tzv. ,, panda polstarku znacky Candide". Ten nám velmi pomohl, syn začal spát rovně již se nestáčel k leve strane.

Přestali jsme ho však používat před šestým měsícem, protože syn už z něho cestoval pryč a rušil ho ve spánku. Ovšem ploška se jakby přesunula dozadu, kde je nyni patrné zplostení. Naše lékařka nám nyní na osmimesíčni kontrole sdelila, že hlavicka doroste (na zadne cviceni jsme nechodili, jen nás na začátku poučila, jak ho máme stimulovat k prave strane).

Syn se narodil tři týdny před termínem, přetáčí se na bříško od 6.mesice a od té doby také tráví většinu času na bříšku a asi cca mesíc se již hýbe i v postýlce natáčí hlavičku do prava i do leva a snaží se spát i na boku (tam se však né moc dobře udrží, takže to bez fixace nelze). Bohužel jsem se o knihach od pani Kiedroňove dozvěděla, až když byly synovi tři měsíce, tudíž její praktiky uplatňuji až od teto doby, kdy již byl s hlavičkou problém.

Chtěla jsem se Vás proto zeptat, jestli byste mi doporučili koupi péřového polštářku (60x40) z vaší edice. Syna ukládáme do postýlky, která ma matraci v kombinaci kokos a molitan, na ni ještě pod syna pokládám rozloženou zavinovačku z dutého vlákna a plenu. Přikrytý je peřinkou z dutého vlákna.

Take jsem se chtela zeptat, zda-li polstář není závadný kvůli páteři (zpravidla je polstář doporučován až od 1 roku dítěte) a dále kvůli alergii. Můj manžel totiž trpi alergii na peří, tak jestli případně nemůže dráždit i syna, který můze mít také k alergiím dispozice.

Předem Vam moc děkuji za odpověď,

S pozdravem K.

- Odpověd:

Milá paní K.

Ideální prevencí před oploštěním záhlaví je skutečně péřový polštářek a péřová peřinka, na které ukládáme dítě od narození do 5.-6.měsíce věku. Na polštářku a peřince se dítě propadne zády (těžištěm) na pevný rovný základ Vaší kvalitní matrace, což je důležité pro zdravý rozvoj páteře. Peří se nahrne do stran a lehce pod hlavičku. Tím dojde nejenom k protažení šíje, ale také se vytvoří hlavičce i tělíčku příjemné, teplé a pohodlné prostředí.

Toto prostředí dítěti nabídne jakési mantinely, které umožní dítěti odpočívat stabilně v takové pozici, do které je rodiče uloží. Proto je velmi důležité dítě od narození pokládat na péřovou peřinku a polštářek do osy. Polštářek tedy využíváme od narození po celý život. Určitě je vhodné ho maličkému zakoupit.

Pokud měl chlapeček neustále sklon ke sležení hlavičky, pak bych měla podezření na nedostatek, nebo špatný způsob podávání vitamínu D. Prosím, poraďte se s lékařem. Nyní, když je již častěji v poloze na bříšku, tak máte naději, že se tvar hlavičky postupně upraví.

Alergie na čisté peří je naprosto vzácná. Lidé jsou alergičtí spíše na roztoče, kteří se nachází v neopečovávaném, udusaném, propoceném a nevětraném peří.Pokud budete mít polštářek i peřinku z vyčištěného a vyfoukaného peří, a poté ji budete také pravidelně načechrávat a větrat, pak je velká naděje, že ani manžel nebude mít potíže. O významu peřinky a způsobu využití , ale i o správné manipulaci s dítětem a o jeho vývoji se nám podařilo natočit internetové kurzy, které jsou rodiči nesmírně žádané a oblíbené.

Podívejte se na www.evakiedronova.cz.

Mějte se moc hezky 🙂

Eva Kiedroňová