Jak otužovat miminko ?

- Otázka:

Hezký den paní Evo

Můj dotaz směřuje k otužování. Vím, že se touto otázkou také zabýváte a proto by mě moc zajímalo jak správně na to?

Na plavání kojenců chodíme. Ale ráda bych začala své děti pravidelně otužovat, jak správně by se to mělo provádět?? Nerada bych jim nesprávnou technikou přivodila nemoc. Už tak pořád řešíme dokola rýmu a kašel a to je taky jeden z důvodů proč bych jim chtěla přirozeně zlepšit imunitu a začít s otužováním (synovi jsou 4 roky).

Předem moc děkuji za odpověď,

S pozdravem K.

- Odpověd:

Hezký den paní K.

Ohledně otužování, da se psychicky i fyzicky, a to hned několika způsoby. Na toto téma by se dala napsat zajímavě celá publikace (snad k tomu brzy dojde ) Doma je ideální dopřát dětem pohyb v nahotě, ranní hygienu vlažnou vodou, každodenní koupání ve vlažné vodě a závěrečné sprchování lehce chladnější vodou.

Vše nabízíme hravou a nenásilnou formou.Velmi důležité je doma pravidelně větrat, spát v chladnější a vyvětrané místnosti. V době bdění je potřeba dopřát dětem co nejvíce pobytu a pohybu na čerstvém vzduchu, a to pokud možno za každého počasí (kromě silného větru, deště či ostrého slunce plus mínus 2 hodiny kolem poledne).

Velmi důležité je učit děti od narození na pravidelný pohyb při práci či sportu - pro zdraví i pro radost, a to nejlépe po vzoru rodičů .Na ven Vám vřele doporučuji děti oblékat podle aktivity, kterou od nich očekáváte. Pokud je chcete posadit do kočárku, tak je oblékněte stejně jako sebe a pro případ potřeby si vezměte do kabely svetřík nebo bundičku navíc.

Jestliže pobíhají, dřepají a stoupají, hopsají, lezou, hrají s i s míčem atd., tak je oblékněte o vrstvu méně, než sebe. Pro otužování je vhodné, když nám je raději lehce svěže než teplo. Pokud máte strach, nebo než si na ten pocit zvyknete, tak se těmto pocitům vystavte alespoň po chvilkách a ty postupně prodlužujte.

S přátelským pozdravem Eva K