Jaká je nejvhodnější matrace pro miminko?

- Otázka:

Dobrý den,

jako všechny matky, řešila jsem i já před porodem koupi vhodné matrace do postýlky dítěte. Známý mi doporučil jednoho soukromníka, který dětské matrace vyrábí a ví (prý podle nějakých norem nebo standardů) jak tvrdá by matrace správně měla být.

Nechali jsme ji tedy u něj vyrobit, ale nakonec to dopadlo tak, že dcera (3 měsíce) spí mezi mnou a manželem v naší posteli (resp. rozkládací pohovce), na kterou jsme pořídili (kvůli tvrdosti pohovky) matraci z paměťové pěny. Teď se začínám trochu obávat o správný vývoj tělíčka dcery a zda tato matrace není pro ni moc měkká, protože mezi tou v dětské postýlce a tou naší je opravdu veliký rozdíl. Na druhou stranu je ale fakt, že ta v postýlce mi přijde až moc tvrdá - já bych se na ní opravdu nevyspala. A četla jsem různé články jak je nepřirozené položit novorozeně, které bylo 9 měsíců v měkkoučku, najednou na rovnou tvrdou matraci.

Jak tedy poznám správnou tvrdost? A jak vážné následky může mít spaní takhle malého dítěte na příliš měkké matraci? A od jakého věku je vhodné začít dítě ukládat na tvrdší matraci?

Děkuji moc za odpověď.

- Odpověd:

Milá paní A.

Matrace, kterou jste zakoupila bude určitě moc dobrá, ale nyní, v tomto věku je potřeba na ni pokládat Vaši holčičku na načechranou polo vysypanou péřovou peřinku a polštářek, které nabídnou Vaší dcerušce nejenom pohodlí, ale také pocit jistoty, bezpečí a tepla.

Péřové prostředí je ideální proto, že dítě se do něj propadne až na pevný rovný základ a peří se nahrne do okrajů peřinky, kde dítěti vhodně podloží nejenom temeno hlavičky, ale také všechny končetiny. Dítě se cítí takto pohodlně, jako v hnízdečku, se pak může uvolnit, pravidelně dýchat a dobře trávit.

Více o peřinkách se můžete dozvědět zde: http://www.kennyshop.cz/page.html?chapter=0&id=30&zenid=3k2i12h5qiciripsdrbmp9bim7 nebo zde: http://kurzy.evakiedronova.cz/videokurzy/kurz-1/ .

Přeji Vám krásné dny a hezké chvíle při výchově Vašeho vytouženého děťátka.