Lezení miminka

- Otázka 1/2:

Dobrý den paní Kiedroňová,

obracím se na Vás s prosbou o posouzení psychomotorického vývoje mé dcerky Lucinky (10 měsíců) a jelikož si nejsem zcela jistá správným vývojem zároveň i o radu. Znám dobře Vaše knihy Něžná náruč a Rozvívej se děťátko, které nás doprovází vývojem obou mých dětí, čerpám z nich stále a pořádJ bohužel informace od praktického dětského lékaře jsou pro mě nedostačující…

Abych se ale vrátila k Lucince. Má 10 měsíců a ze začátku byla moc šikovná – ve 2. měsících krásně pásla koníčky, již ve 4 měsících se překulila na bříško a od 5. měsíce upřednostňuje polohu na bříšku. Nyní se začíná stavět, ale neleze. Pořád dává přednost plazení (plazí od 7. měsíce) a to ještě většinou přitahováním dopředu přes jednu ruku. Na kolínka se dostane z 2. vzpřímení i péruje, ale když se má dát do pohybu, spadne zase na bříško a doplazí se kam potřebuje. Teď jsme ve fázi, že začala naklekávat a z kleku se vytáhne (přitažením za ruce) do stoje. Bohužel „rytíře“ taky moc nedělá. Sama si zatím nesedne, boční sed ale zvládá na obě strany. Většinou si sedne tak, že při naklekávání si sesedne na patičky….

Mohla byste mi nějak poradit ohledně toho lezení, vím že je to pro vývoj moc důležité a nerada bych, aby to úplně přeskočila. Čím myslíte, že to je?

Pozn.: od začátku se snažím, aby byla co nejvíc ve volném oblečení na zemi a mohla se volně pohybovat.

Předem moc děkuji za odpověď,

S pozdravem I.

- Odpověd 1/2:

Milá I.

Moc Vám děkuji za milý dopis, ze kterého cítím, jak skvělá jste máma .

Je toho tolik, co bych Vám chtěla na Vaše dotazy říci, ale žel ta písemná forma je tak náročná nejenom na porozumění, ale také časově.

Denně odpovídám na desítky dotazů.

Pokusím se tedy alespoň stručně.

Podle toho, co popisujete, tak Vaše maličká má s největší pravděpodobností slabší bříško. Proto se cítí při plazení jistější.

Díky Vaší moudrosti, že ji neposazujete a nestavíte a že ji umožňujete pohyb bez oblečení, a také díky tomu, že máte bystré a šikovné děvčátko, tak se již naštěstí pokouší o nakleknutí a houpání v kleku.

Přestože ji to láká do vertikalizace přitahováním, tak jsem přesvědčená, že se Vám rozleze. Dejte ji čas a hlavně ji umožněte se stavět pouze u nízkých překážek - u krabice, tašky, vašich stehen, nízké židličky atd.

U nízkých překážek se naučí stoupat a klesat přes rytíře nejlépe.

Z celého srdce Vám přeji hezké a pohodové dny s vašimi dětmi.. Eva K.

- Otázka 2/2:

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat jak pomoci synovi k lezení po čtyřech má 10m.a lést nechce.

děkuji

- Odpověd 2/2:

Eva Kiedroňová:

Velmi důležité je dítě neposazovat, nestavět na nožička a nenosit ve svislé poloze. Dítě noste zásadně v pozici klokánka , to je obličejem dolů - jednou rukou pod bříškem, zadeček dítěte opřete pod svá prsa a druhou ruku vložte pod stehna, které tlačte do pravého úhlu. Ideální je, když dítě drží neustále něco v rukou.

Z podložky ho zvedejte zásadně z polohy na bříšku tak, že ho zachytíte širokým úchopem kolem pasu a nadzvednete nad podložku pouze tak vysoko, aby se mohlo o podložku opřít o dlaně natažených paží a kolínka. Teprve po chvíli ho zvedněte. Stejným způsobem ho také pokládejte - obličejem dolů. Nejdříve rukama a kolínky k podložce, vydržet, pohupovat a povzbuzovat - "opři se o kolínka". Způsobů stimulace je podstatně více. Jsou k dispozici v publikaci či internetových kurzech "Rozvíjej se, děťátko ...".