Miminko doma ve vaně

- Otázka:

Dobrý den paní Kiedroňová,

mám 16 měsíčního chlapečka a nechce se koupat. Jak ho dám do vody, tak strašně pláče. Podle mého názoru to může být zapříčiněno tím, že mu jednou týdně myji vlásky a voda mu stéká do obličeje, což nemá rád. Asi před týdnem jsem mu umývala z vlásků přípravek proti Saboree šamponem, který mi dala paní doktorka (tímto šamponem to vůbec nešlo smýt), na druhý den měl mastné vlásky a tak jsem mu myla hlavičku ještě jednou.

Od té doby mi ve vaně nechce vůbec sedět, jen mu namočím nožičky, tak začne usedavý pláč a natahuje ručky, že chce ven. Chtěla jsem se Vás zeptat, co mám dělat. Vodu má cca nanejvýš 35 stupňů, což mu předtím vyhovovalo. Nalákat ho na zajímavou novou hračku nemá u našeho malého smysl.

Nové věci odmítá a musí se na ně zvykat. Bohužel jsem ho odmala nezvykala na vodu v obličeji, což už nevrátím zpět - mytí vlásků by bylo rozhodně snažší. A tak prosím o radu. Nechci ho do koupání nutit, aby to nebylo ještě horší.

Děkuji za každou radu.

S přáním hezkého dne. S.

- Odpověd:

Milá S.

Podobnou situaci prožívají stovky rodičů.
Je mi to moc líto, že jsem Vám neměla příležitost poradit dříve, že děti je potřeba jemně, citlivě a s láskou již od narození každý den koupat a pokládat na záda i se zanořenými oušky, a také ho při koupání sprchovat i přes hlavičku. Novorozencům a dětem do cca 5.měsíce věku to vůbec nevadí, protože jsou na vodu přirozeně adaptováni. Pak zapomenou a naopak jim voda přes hlavičku působí velký stres.

Nyní je potřeba se vyzbrojit především velkou trpělivostí.
Vřele Vám doporučuji chlapečka koupat i nyní každý den.
Napusťte mu do vany cca 6-7 cm vody, dejte mu do vody nějakou panenku a spolu ji sprchujte přes hlavičku, pokládejte na záda, učte bublat, cákat atd.
Přitom vytvořte milou atmosféru. Vše, co chcete po Vašem chlapečkovi, tak nejdříve ukažte na panence. Lákejte maličkého, ať i on vše panence ukáže.
Půjčte mu sprchu do ruky, ať si s ní hraje.

Berte ho s sebou do sprchy a buďte mu vzorem. Ukažte mu, jak Vám je příjemné se sprchovat přes hlavu.
Pozor, počítejte však s tím, že mu to může trvat i měsíc, než s Vámi začne alespoň trošičku spolupracovat, sám si lehne na záda a osprchuje si hlavu.
Je potřeba být na jedné straně velmi strhující a motivující a na straně druhé velmi trpělivý, nenutit ho a nedopustit se zrady.
Nikdy mu nemyjte hlavičku násilím. Hodně s ním komunikujte.

Přeji Vám hodně trpělivosti a lásky 🙂
S přátelským pozdravem
Eva K