Záklon hlavičky miminka
- Otázka:
Milá paní Evo,
moc děkuji za Vaše Video kurzy. Na další díly se opravdu těším...každá chvíle, kterou věnujeme naší malé se nám vrátí v podobě úsměvu, toho čistého a bezelstného. Věřím, že díky Vaším radám je těch úsměvů mnohem víc. A ve spojení s naší láskou máme doma prostě a jednoduše spokojeňátko, jak s oblibou s manželem říkáme.
Takže mou důvěru jistě máte a další kurzy si zase zaplatím.
Mám cca 5,5 měsíční holčičku. Již 2-3 týdny se sama přetáčí na bříško. A v této poloze vydrží poměrně dlouho. Snaží se zvedat na ručkách a já jsem začala pozorovat naprosto nepřirozené klimbání či padání hlavičky směrem dozadu. Pořád jsem si říkala, že to nic není, ale začínám se o to zajímat víc a víc a dospěla jsem k závěru, že to dobře není a že si může poměrně ubližovat. Jenže vůbec nevím jak jí mohu pomoci to jednak odstranit a jednak zastavit, aby se tak nedělo dále.
Proto se obracím s touto prosbou na Vás, konkrétně na paní Evu, protože se s jejími názory a pohledy ztotožňuji a mnohokrát jsem u ní našla odpověď resp v jejích knížkách či videích. Bohužel jsem na to, co se děje u nás nikde nenarazila a jsem přesvědčená, že rada od ní pomůže.
Děkuji, H.

- Odpověd:
Milá H.
Moc Vám děkuji, za Vaši milou zprávičku.
Mám velikánskou radost, že si to tak s maličkou užíváte 🙂
Aby se dítě nezaklánělo, pak je potřeba mu nabídnout tyto podmínky:
1. Odpočinek a spánek na péřové peřince a polštářku, aby si dítě rozložilo těžiště a získalo stabilitu.
2. Pravidelné svlékání bdícího dítěte do naha nebo alespoň z plen, aby mohlo přirozeně zvedat končetiny nad tělíčko, a tím posilovat důležité svaly.
3. Stimulace stability dítěte ležícího v době bdění na zádech na pevné podložce, a to tlakem na hrudníček, aby si mohlo uvědomit těžiště mezi lopatkami
4. Otáčení kojence ze zad na bříško a z bříška na záda převalením přes bok a boční vzpřímení, a to s naším slovním doprovodem a s aktivní účastí dítěte, aby si mohlo zakódovat do paměťových stop přirozeně správný způsob obratu.
5. Zvedání kojence do náruče zásadně až z polohy na bříšku, a to pomalu a s hračkou v ručkách dítěte, aby mělo šanci získat představu o přirozeném a správném způsobu zvedání se z podložky. Hračka, kterou drží, ho stimuluje k pohledu dolů a k opření ruček o podložku, a tím k zapojení šíjových, mezilopatkových a břišních svalů.
6. Pravidelné chování dítěte v polohách klokánka a koníčka, a to v tak klidném tempu, aby mohlo nejenom posilovat posturální svaly, ale také stíhalo sledovat děje na zemi, a tím rozvíjet orientační dovednosti
7. Pokládat dítě na bříško, a to buď z polohy na zádech přes stimulaci na boku, nebo přímo z náruče, z pozice koníčka. Obě varianty vedou dítě k tomu, aby se dostalo na bříško až po zapojení břišních svalů.
8. Polohu na bříšku nacvičujeme zásadně bez plen a na protiskluzové podložce, aby mělo dítě šanci zapojit důležité břišní svaly a najít správné opěrné body, kterými jsou do 3. měsíce věku stydká spona a vnitřní strana lokýtků a do 6. měsíce věku stehna těsně nad kolínky a rozvinuté dlaně natažených paží.
Všechny tyto informace pak najdete ve 4.dílu internetového videokurzu RsD.
Přeji Vám krásné a pohodové léto 🙂
Eva K