Zploštělá hlavička miminka

- Otázka:

Dobry den,

chtela bych tímto poprosit o radu paní Evu Kiedronovou. Mame 8.mesicniho chlapecka, který má zploštělou hlavičku. Cca od 3.mesice jsme začali pozorovat, že má slehlou hlavičku na levé straně. Je pravdou, že preferoval tuto stranu ke spanku. Okamžite jsme situaci začali rešit podkladanim s plínkou, rovnáním hlavičky ve spánku, přendáním hraček na pravou stranu...

V polohovacích válečcich syn odmítal být brečel. Nakonec pomohlo až zakoupení tzv. panda polštářku značky Candide. Ten nam velmi pomohl, syn začal spát rovně již se nestáčel k leve straně. Přestali jsme ho však používat před šestým měsícem, syn už z neěho cestoval pryč a rušil ho ve spánku. Ovšem ploška se jakby přesunula dozadu, kde je nyni patrné zploštení.

Naše lékařka nám nyní na osmiměsíční kontrole sdelila, že hlavička doroste (na žádné cvičení jsme nechodili, jen nás na začátku poučila, jak ho máme stimulovat k pravé straně). Syn se narodil tři týdny před termínem, přetáčí se na bříško od 6.mesice a od té doby také trávi většinu času na bříšku a asi cca měsic se již hýbe i v postýlce natáči hlavičku do prava i do leva a snaží se spát i na boku (tam se však né moc dobře udrží, takže to bez fixace nelze). Bohužel jsem se o knihách od paní Kiedroňové dozvěděla, až když byly synovi tři měsíce, tudíž jeji praktiky uplatnují až od teto doby, kdy již byl s hlavičkou problem.

Chtěla jsem se Vás proto zeptat, jestli byste mi doporučili koupi peroveho polštářku (60x40) z vaší edice. Syna ukládáme do postýlky, která ma matraci v kombinaci kokos a molitan, na ní ještě pod syna pokládám rozloženou zavinovačku z dutého vlákna a plenu. Prikrytý je peřinkou z dutého vlákna.

Take jsem se chtela zeptat, zda-li polštář není závadný kvůli páteři (zpravidla je polštář doporučován až od 1 roku dítěte) a dále kvůli alergii. Můj manžel totiž trpí alergií na peří, tak jestli případně nemůže dráždit i syna, který může mít také k alergiim dispozice.

Predem Vam moc dekuji za odpoved,
S pozdravem K.

- Odpověd:

Milá paní K.

Ideální prevencí před oploštěním záhlaví je skutečně péřový polštářek a péřová peřinka, na které ukládáme dítě od narození do 5.-6.měsíce věku.

Na polštářku a peřince se dítě propadne zády (těžištěm) na pevný rovný základ Vaší kvalitní matrace, což je důležité pro zdravý rozvoj páteře.

Peří se nahrne do stran a lehce pod hlavičku.
Tím dojde nejenom k protažení šíje, ale také se vytvoří hlavičce i tělíčku příjemné, teplé a pohodlné prostředí.
Toto prostředí dítěti nabídne jakési mantinely, které umožní dítěti odpočívat stabilně v takové pozici, do které je rodiče uloží.
Proto je velmi důležité dítě od narození pokládat na péřovou peřinku a polštářek do osy.

Polštářek tedy využíváme od narození po celý život. Určitě je vhodné ho maličkému zakoupit.

Pokud měl chlapeček neustále sklon ke sležení hlavičky, pak bych měla podezření na nedostatek, nebo špatný způsob podávání vitamínu D. Prosím, poraďte se s lékařem.
Nyní, když je již častěji v poloze na bříšku, tak máte naději, že se tvar hlavičky postupně upraví.

Alergie na čisté peří je naprosto vzácná. Lidé jsou alergičtí spíše na roztoče, kteří se nachází v neopečovávaném, udusaném, propoceném a nevětraném peří.
Pokud budete mít polštářek i peřinku z vyčištěného a vyfoukaného peří, a poté ji budete také pravidelně načechrávat a větrat, pak je velká naděje, že ani manžel nebude mít potíže.

O významu peřinky a způsobu využití , ale i o správné manipulaci s dítětem a o jeho vývoji se nám podařilo natočit internetové kurzy, které jsou rodiči nesmírně žádané a oblíbené.
Podívejte se na www.evakiedronova.cz.

Mějte se moc hezky 🙂

Eva Kiedroňová