Hrazdička pro miminko Kenny

Hrazdicka 1 dil

1. Díl – jak si s miminkem hrát v období 0 – 4 měsíců

Ptáte se nás, jak plně využívat naší hrazdičku. Jak ji používat ke stimulaci správného vývoje dítěte měsíc po měsíci. Přinášíme vám první díl, jak si s hrazdičkou hrát od narození do 4-tého měsíce, kdy se cca dítě začíná přetáčet.

Hrazdicka 1 dil2

Hrazdička pro miminko má největší význam pro miminko, které leží zahnízděné na péřové peřincepolštářku. Dítě je nutné položit na peřinku na záda rovně a do osy. Nožičky a ručičky podložíme stočenými cípy peřinky. Dítě by mělo na peřince jako v hnízdečku ležet rovně, zastabilizované na celých zádech. Peřinka přibližuje podmínky, které novorozenec zná z nitroděložního života, nejvěrněji. Nabízí mu pocit jistoty, bezpečí a stálého tepla i symetrické, měkké a pohodlné prostředí, do kterého se může rovnoměrně propadnout jako do měkkého pelíšku. Více o peřince TADY.

Hrazdicka 1 dil3

Když je dítě na peřince uvolněné, můžeme dát hrazdičku pomalu nad něj, tak aby byla peřinka mezi nožkama hrazdičky. Hrazdičku pokládáme nad dítě pomalu na úroveň bříška miminka. Celou dobu s dítětem komunikujeme tak, že mu vše klidně, srozumitelně a v krátkých větách komentujeme.

Na hrazdičku zavěšujeme hračky v každém měsíci trošku jiným způsobem, v souladu s jeho psychomotorickou vyspělostí.

Než hračku zavěsíme, dítěti ji láskyplně představíme. Ukážeme mu ji, dotkneme se hračkou jeho ručiček i nožiček a vše přitom komentujeme. Teprve pak hračku pomalu zavěsíme.

1. měsíc s hrazdičkou

Hrazdicka 1 dil4

Pro nejmenší miminka je ideální černobílá ovečka, kterou zavěsíme do středu hrazdičky. Nejdříve ovečkou hladíme pěstičky dítěte, aby otevřelo ručičky a začalo s nimi pracovat.

Můžeme si všimnout, že když se dotkneme jeho ruček hračkou, nebo svýma rukama, dítě pěstičky povolí a začne se lépe soustředit na své ruce.

Už od narození je potřeba lákat k pohybu také nožičky, které stimulujeme jemnými doteky rukama i hračkami k pohybu i ke zvedání nad tělíčko. Děti je ideální svléknout jen do pleny a povolit ji tak, aby ho při hře a zvedání nožek nestahovala a neomezovala.

Žádné dítě zpočátku moc nereaguje. Pokud mu však pohyby napovídáme jemnou, citlivou a láskyplnou stimulací, dostávají se mu do podvědomí, a poté je začne brzy dělat samo.

Ovečku můžeme prostřídat s barevnějším „kolotočem“, který je pro dítě zajímavý kolébajícími se kuličkami a rolničkou, kterou pro ty nejmenší opět zavěsíme doprostřed.

Podobně postupujeme také při stimulaci nožek. Lákání dítěte ke zvedání končetin a mávání ručkama a nožkami nad tělíčkem je velmi důležité. Při této prosté aktivitě dochází nejenom k velmi důležitému zacentrování a osvalení kloubů do správného postavení, ale také k posilování důležitých svalů, které budou jednou zodpovídat za jeho správné vzpřímení.

2. měsíc s novými hračkami
Hrazdicka 1 dil5

Kolem 2. měsíce věku by dítě mělo umět ležet stabilně na celých zádech. To mu umožňuje zvedat končetiny a mávat s nimi spontánně doširoka. Neumí je dát zatím do středu nad tělíčko. Proto hračky na Hrazdičku zavěsíme nad dítětem do všech tří otvorů. Opět dítě lákáme ke hře jemnými dotyky. Snažím se ho motivovat k aktivní činnosti.

Chybou by bylo, chytit ruce dítěte za paže a bouchat s nimi do hraček.

Cílem je, aby si dítě své ruce začalo samo uvědomovat a používat je vědomě. Aby začalo chápat příčinu a následek. Když mává ručkami, bouchá do hraček, a ta se pak rozhoupe, dělá zvuk atd. Opět to samé opakujeme i s nožičkama. Když dítě postupně roste, daří se mu to lépe a lépe.

3. měsíc s Kenny hrazdičkou

Hrazdicka 1 dil6

Kolem tří měsíců přidáme třetí hračku doprostřed (ideálně tu nejbarevnější) která ho motivuje spojit ručky i doprostřed, nad tělíčko. Pokud dítě s hrazdičkou pracuje od miminka, daří se mu do hraček bouchat mnohem častěji, přesto je to však zatím nevědomé bouchání. Ve čtvrtém měsíci dítěti zavěsíme opět jen prostřední hračku.

4. měsíc hrazdičky pro miminko

Hrazdicka 1 dil7

Po čtvrtém měsíci otočíme hrazdičku pro miminko dlouhým otvorem blíže k hlavičce dítěte. Když do ní vložíme hračku, můžeme ji posouvat ze středu vlevo a poté ze středu vpravo a tím dítě motivujeme nejdříve ke zvednutí končetin, a poté k otočení hlavičky i tělíčka na bok a časem až na bříško. Tato nová hra je velmi důležitá k posilování šikmých břišních svalů, které jsou jedny z nejdůležitějších při vertikalizaci dítěte.

Hrazdicka 1 dil8

K hrazdičce se skvěle hodí koupit i hrací podložku. Doporučujeme Vám shlédnout webinář Správný vývoj pomocí hrazdičky, který je zaměřen na to, jak využít její plný potenciál.

Související produkty:

3.8/5 - 31 hodnocení

ON-LINE KURZ PRŮVODCE RODIČOVSTVÍM

Podívejte se na průvodce nejdůležitějším obdobím života dítěte, od porodu, do jednoho roku.