Mateřství bez stresu: 10 důvodů, proč je hnízdění miminka klíčem k pohodovému rodičovství

Také se ptáte jak miminku vytvořit takové podmínky, aby bylo spokojené, kvalitně spinkalo a ke všemu se správně rozvíjelo? Pojďme si v deseti bodech vysvětlit, jak si díky hnízdění miminka v pelíšku užijete pohodové mateřství.

Za 1. Miminko hnízdíme pro správný psychomotorický vývoj

Každý zdravý novorozenec má vlivem porodu a všech změn po narození podrážděnou centrální nervovou soustavu. To má vliv na stažení zádových svalů a tendenci nejmenších dětí zaklánět hlavičku i tělíčko

Aby dítě bylo spokojené, mohlo dobře prospívat a dále se rozvíjet správně ve všech dovednostech psychomotorického vývoje, pak se potřebuje nejdříve uvolnit. Musí se naučit první nejdůležitější dovednost, kterou je poloha na zádech, s těžištěm v centru těla, s hlavičkou v ose s tělíčkem a se zvednutými končetinami. 

Na tvrdé podložce se novorozenec nedokáže uvolnit, vychyluje se, uklání často hlavičku k jedné straně nebo se zaklání. Toto hledání stability ho vyčerpává, nemůže se dobře soustředit dýchat, trávit ani vylučovat, bolí ho bříško, necítí se bezpečně. Následkem jsou pak záklony a asymetrické posilování svalů, které ho vychylují z osy. A to je nakonec základem pro vady páteře, kloubů, bolesti hlavy, pozornost i celou řadu dalších potíží do budoucna.

Pokud nenabídneme miminku ihned od narození péči, která mu pomůže se uvolnit, zbavit se napětí i záklonu, nedáme mu možnost posílit svaly na přední straně trupu správným způsobem. Nedojde k propojení břišních svalů se zádovými a dochází k patologickým následkům. Mohou nastat problémy které v budoucnu vedou k problémům jako skolióza, lordóza, ploché nohy a další. Pomocí hnízdění v pelíšku vytvoříme pro miminko stabilní polohu, v níž se dokáže uvolnit a získat jistotu a bezpečí, které mělo v děloze. V poloze, kdy leží na celých zádech v hnízdečku, v ose hlavičky a tělíčka, s mírně zvednutými končetinami, si protáhne zádové svaly. Přirozenými pohyby tak posiluje správné posturální svaly, které mají za následek správné vzpřímení do budoucna. Péřové prostředí je navíc měkkoučké a příjemné, v zimě hřeje a v létě odvádí vlhkost.

2. Miminko hnízdíme pro správné dýchání a trávení

Správně zahnízděné miminko dýchá klidně, rytmicky a krásně do bříška. V případě, kdy chce pohnout ručičkama, nebo nožičkama, dělá to správným způsobem. Díky podložení nožiček s nimi kope směrem vzhůru a k bříšku a nemá možnost odrážet se s nimi od podložky a prohýbat se do záklonu. Proto miminko i lépe tráví a vylučuje, nebolí ho bříško a netrpí tolik kolikami.

3.  Miminko v pelíšku lépe a kvalitně spinká.

Pokud se miminko cítí bezpečně, má možnost se zcela uvolnit, správně dýchá i tráví, pozornost tělíčka se přenese na primární funkce. Když je navíc  fyzicky příjemně unavené správnou manipulací na podložce i v náručí, psychicky uspokojené hrou a mazlením s rodiči, a poté dosyta napapané, pak po uložení do příjemného pelíšku bude velmi dobře a kvalitně spinkat.

4. Zahnízděné miminko si začne uvědomovat střed svého těla

Děti spinkají po narození v součtu 18 až 20 hodin denně. Proto je logické, že při správném hnízdění, kdy leží během odpočinku a spánku stabilně v pohodlné poloze na zádech, mu nesmírně pomáhá zautomatizovat si návyky pro symetrické držení těla do budoucna. 

Stabilita, nevnímaná osa tělíčka a těžiště, je úplným základem pro jeho správný vývoj od ležení až k lezení a následnému správnému vzpřímení okolo jednoho roku. 

5. Díky hnízdění se miminko dokáže lépe soustředit a navazovat oční kontakt

Pokud se miminko cítí pohodlně, leží v ose s těžištěm na celých zádech s protaženou šíjí a mírně zvednutýma ručičkama a nožičkama, má mnohem větší možnost sledovat a vnímat jak s ním komunikujeme. Mnohem snáz se od nás rodičů učí. Tím, že nemá možnost se zaklánět a hledat co se děje za jeho hlavičkou, navazuje mnohem jednodušeji oční kontakt a lépe vnímá, co mu sdělujete. Více se tak soustředí i na veškeré pravidelné činnosti během dne. 

6. Miminko v hnízdečku není potřeba tolik oblékat. V  přirozené nahotě ho můžete otužovat

Miminko je v pelíšku obklopeno ze všech stran příjemným a stabilně teplým prostředím. Nemusíte ho zdaleka tolik oblékat nejen doma, ale i když jdete ven. V létě může na pelíšku ležet pouze v plínce a krásně se otužovat. V zimě pak stačí do peřinky pouze zabalit a použít ji místo fusaku.

7. V hnízdečku se může miminko daleko kvalitněji a aktivně hýbat

Tím, že zahnízděné miminko leží těžištěm na celých zádech, je srovnané v ose a leží s podloženýma nožičkama a ručičkama, tak při aktivním pohybu posiluje správné posturální svaly. To je velmi důležité pro budoucí správné vzpřímení i symetrický ideální vývoj.

Když zvedá ručičky, tak posiluje prsní svaly a když zvedá nožičky nad podložku, tak zase spolupracují břišní a hýžďové. Protažená šíje a pohled dolů pomáhá správně posílit krční svaly. Miminko na tyto pohyby získá automatický návyk a vychází ze správných pohybových vzorců.

 8. Miminko hnízdíme pro lepší  rozvoj  hmatu, jemné motoriky a posilování mluvidel

Řekli jsme si, že zahnízděné miminko je více soustředěné. Zvedá ruce a nohy nad tělíčko, kterých si začne všímat mnohem dříve a častěji. Má tak lepší příležitost 

si s nimi symetricky hrát. V této poloze častěji přitahuje prstíky k ústům, což vede k posilování mluvidel. Velmi rychle zjistí, že při náhodném bouchnutí do hraček, zavěšených třeba na hrazdičce, se hračka rozpohybuje. Má tedy větší šanci rozvíjet hmat, přemýšlet nad tím co se kolem něj děje a začíná si postupně uvědomovat příčiny a následky.

9. Hnízdění miminka vede lepšímu sociálnímu i rozumovému  vývoji.

Hnízdění miminka, v kombinaci se správnou manipulací během dne, podporuje oční kontakt, sledování naší komunikace a tedy lepší chápání.  Tím, že má miminko možnost sledovat co říkáte a děláte, tak s vámi mnohem lépe spolupracuje a učí se od vás.

10. Hnízdění miminka je prvním krokem k samostatnosti

Pelíšek je pro miminko první prostor k osamostatňování právě při odpočinku a ve spánku. Když budete s miminkem dobře pracovat, komunikovat a plně se mu věnovat během jeho bdělosti, pak bude svůj pelíšek milovat. Když usne, budete mít větší prostor pro sebe i partnera, což je velmi důležité pro šťastný vztah celé rodiny. 

Více než 40 let praxe a zkušeností umožnily odbornici na psychomotorický vývoj miminek a péči o dítě: Evě Kiedroňové vyvinout Set Malý Pelíšek. Tento nadčasový set obsahuje péřovou peřinku MaxiDráček, polštářek a molitanové hnízdo, které lze

s růstem miminka postupně rozvolňovat pomocí jednoduché mašle. K tomuto setu navíc získáte zdarma kurz:  Hnízdění miminka v pelíšku, proto budete mít jistotu, že se naučíte miminko krok po kroku hnízdit skutečně správným způsobem a využijete tak všech jeho benefitů. Více si o všech těchto produktech můžete přečíst v našem dalším článku, který Vám pomůže s výběrem správného polštářku, peřinky i hnízdečka.

4.4/5 - 8 hodnocení
Je autorkou unikátní metody péče o dítě a rozvoje kojence v souladu s jeho psychomotorickým vývojem. Zakladatelkou kojeneckého plavání v ČR i SR a majitelkou baby clubů Kenny. Již 40 let pomáhá rodičům s nejmenšími dětmi, a to formou programů, přednášek, knih i online kurzů.

ON-LINE KURZ PRŮVODCE RODIČOVSTVÍM

Podívejte se na průvodce nejdůležitějším obdobím života dítěte, od porodu, do jednoho roku.

Komentáře