Vztah po porodu: pravidla přežití!

Vztah po porodu: pravidla přežití!

Narození dítěte staví partnerský vztah do zcela nové situace. Sex nestojí za nic, mluvíte spolu jen o obsahu plenek vašeho dítěte a už si ani nepamatujete, kdy jste spolu byli naposledy sami. Tak daleko to ale po narození vašeho potomka zajít rozhodně nemusí. Abyste však vztah před vřeštícím „vetřelcem“ uchránili, budete potřebovat jistou porci empatie a budete muset slevit z vlastního pohodlí.

18624555_10209162668359526_1123256250_n

Konečně jste se zbavila svého těhotenského břicha a nemusí už třikrát za hodinu běhat na záchod, tak logicky předpokládáte, že by se váš partnerský život mohl konečně vrátit do normálních kolejí. Jenže místo očekávaných radovánek a vytouženého klidu nastal šílený maraton přebalování, koupání, kolébání a nočního řevu.

Oba dva padáte na ústa, a když se začnete o něco snažit (a nemusí to být nutně sex), skončí to stejně jejím detailním líčením toho, kolikrát se za předchozí den váš potomek pokakal a jakou konzistenci obsah jeho plenek měl.

To, zda podobný stav bude trvat týdny, měsíce, roky nebo půjde o celoživotní stav, máte zcela ve svých rukou. A čím dříve začnete jednat, tím větší je pravděpodobnost, že se vám podaří najít řešení přijatelné pro vás oba.

Anatomie mateřství

„Je pravda, že dítě může partnerský vztah posílit, ale také významně narušit,“ říká psycholožka Zdena Dušková. „Pro oba partnery s sebou nese zcela nové role, ale to v žádném případě neznamená, že by kvůli nim měli zcela odložit své role dosavadní. Protože pokud se například žena stane matkou na plný úvazek a začne zanedbávat svou roli partnerky, vždy nastává problém.“

S největší pravděpodobností nejste tak naivní, abyste očekávali, že s dítětem nebude žádná práce a vy na sebe budete mít víc času než předtím. Na druhou stranu vás stres, nedostatek spánku, celá řada nových problémů, požadavků a povinností může srazit na kolena. A to dokonce i v případě, že už jedno dítě máte: „Novorozenec má zcela specifické potřeby, proto se i pár, který už má starší dítě nebo děti, musí znovu přeorientovat, aby je naplňoval, což může být velmi stresující záležitost.“

18624463_10209162668559531_1168072946_n

„Další problém je v tom, že muži a ženy reagují na svou novou roli zcela rozdílně, což vede často ke konfliktům, nedorozuměním a komunikačním šumům,“ upozorňuje psycholožka.

Pokud se k tomu všemu ještě přidá poporodní deprese partnerky, máte o „zábavu“ postaráno.

I bez deprese je však pro vaši partnerku nová role velmi náročná. Uvědomte si, že doposud byla obklopená přáteli, kolegy v práci, věnovala se své kariéře a převážně sama sobě. Najednou je doma celý den sama s vřeštícím dítětem, s nímž si nejenže nemůže promluvit, ale často ani netuší, proč brečí a co po ní vůbec chce. Bez vaší pomoci a pochopení to bude zvládat mnohem hůř.

Začněte znovu

V první řadě je nutné, abyste slevili ze svých nároků. Pokud jste si představovali, že budete jako správný živitel chodit do práce a večer vás doma bude vítat usměvavá maminka s roztomilým dítětem v náručí, abyste v rodinné pohodě usedl k teplé večeři v uklizeném bytě, rychle přestaňte snít.

Vaše partnerka bude mít co dělat, aby se z nového stavu v prvních týdnech nezbláznila, a bude velký úspěch, pokud se vůbec během dne stihne převléci z noční košile. Nejspíš z toho bude mít také patřičné výčitky svědomí, takže otázkou, kde je nějaká večeře, jí rozhodně nepomůžete.

„Pro maminky, které tráví celý den s dítětem samy, je extrémně důležité, aby jim partner projevoval dostatek uznání,“ říká psycholožka. „Projevujte zájem, zeptejte se jí, jak se celý den měla, co s dítětem podnikali a podobně. I když je alespoň zpočátku program značně monotematický, pro matku je velmi vyčerpávající a váš zájem ji potěší. Navíc jí tím projevujete uznání.“

Je totiž také pravděpodobné, že se cítí méněcenná a nedůležitá oproti svým kamarádkám, které budují kariéru a žijí zajímavým životem. Přece jen, kolotoč kojení, přebalování a uspávání nepředstavuje žádné orgie kreativity.

18643554_10209162668079519_1133982354_n

Pomozte jí

Věřte tomu, že nejlepší, co můžete pro svou partnerku udělat, je vzít si na chvíli večer dítě k sobě a věnovat se mu, zatímco ona si dá horkou vanu, zajde si zacvičit nebo na procházku. Po celém dnu to zcela jistě ocení.

Další důležitou oblastí, kde by se měla projevit vaše podpora, je její tělo. „Nový vzhled těla po porodu bývá pro řadu žen velkým šokem,“ upozorňuje Zdena Dušková. „Prsa zcela změní tvar, boky jsou širší, obvykle zůstanou kolem pasu tukové polštářky. Jen málokterá žena je s novým vzhledem spokojená. Musí si na něj postupně zvyknout. Je nutné, aby jí partner dával najevo, že je pro něj stále přitažlivá a líbí se mu i jako matka.“

Je možné, že se budete v tomto období cítit trochu odstrčení a osamocení, protože veškerá pozornost partnerky se soustřeďuje jen na dítě. Buďte tolerantní. Ostatně, už jste přece dospělí a nemáte zapotřebí žárlit na „něco“, co měří šedesát centimetrů.

18643480_10209162670799587_1915027930_n

Uhájení si soukromí

Je jasné, že pobíhání kolem dítěte vám bere veškerý volný čas, ale jde především o útok na vaše soukromí. Pokud si striktně nevyhradíte pravidelně čas jen pro sebe, brzo přestane váš partnerský život úplně existovat.

„Je v pořádku, pokud fungujete jako rodina, ale stejně tak důležité je, abyste si čas od času sedli jen sami dva a povídali si i o jiných věcech, než je vaše dítě,“ říká psycholožka.

Nebojte se občas požádat rodiče, kamarády nebo sousedy, zda by vám jeden večer dítě nepohlídali, a vyrazte spolu do divadla, na procházku, večeři nebo na masáž. Čím později dítě někomu svěříte, tím těžší to bude, protože budete mít strach a budete se od něj těžko odlučovat (a pokud ne vy, tak vaše partnerka zcela jistě).

Hned na začátku si také stanovte pravidlo, že v průběhu vašeho soukromého večera je zakázáno mluvit o čemkoli, co se týká dětí. Zamezíte tak tomu, že budete na romantické večeři probírat vzhled vyrážky, která se vašemu drobečku objevila na zadečku.

Autoři: Xman.cz , Karel Pešek

3/5 - 5 hodnocení
Je autorkou unikátní metody péče o dítě a rozvoje kojence v souladu s jeho psychomotorickým vývojem. Zakladatelkou kojeneckého plavání v ČR i SR a majitelkou baby clubů Kenny. Již 40 let pomáhá rodičům s nejmenšími dětmi, a to formou programů, přednášek, knih i online kurzů.

ON-LINE KURZ PRŮVODCE RODIČOVSTVÍM

Podívejte se na průvodce nejdůležitějším obdobím života dítěte, od porodu, do jednoho roku.

Komentáře