15 nejlepších darů, které svému dítěti můžete do života dát

Ve věku konzumu mají děti většinou obrovské množství hraček a pro dospělé je dosti obtížné je ještě něčím překvapit. Pro děti je však nejdůležitější to, co v žádném obchodě nekoupíme.

Jaké dárky by rodiče měli nejraději dávat svým dětem? A kolik z nich jste svým dětem dali vy? Děti jsou malé jen chvíli, ale tyhle chvíle je budou ovlivňovat po celý jejich život.

 1. Podpora

Stačí jedno povzbuzující slovo, aby se vrátila chuť jít dál. Dejte dětem znát, jak si jich ceníte. A nezapomínejte jim to připomínat. Děti potřebují vědět, že je milujete, i když se jim zrovna nedaří a jste tu pro ně vždy, když potřebují.

 1. Rodinné obědy a večeře

Společné obědy a večeře jsou skvělou příležitostí, jak se sejít v kruhu rodinném, posoudit uplynulý den nebo plány do budoucna. Rodina, která společně nejí, se ani společně nerozvíjí. Zkuste vypnout televizi, zavřít noviny, neřešit kolik toho dítě sní a kde všude jídlo skončí, ale užít si to že můžete být spolu. Jídlo pak mnohem lépe i tráví.

dárky 1

 1. Smysl pro humor

Najděte čas a způsob, jak se zasmát spolu s dětmi. Smysl pro humor je krásná vlastnost. Učte mu své děti. Naučte je smát se i sobě samému. Každý nezdar, stresující situace, či úkol může být důvodem pro legraci…buďme více dětmi.

 1. Cit pro krásu

Pomozte svému dítěti nalézat krásu ve všem, co vidí a v každém, koho potká. Naučte ho vnímat hudbu, užívat si jednotlivé chutě, vidět kouzlo západu slunce a první zpěv ptáku na jaře. Tahle dovednost z nás dělá buď pozitivního, nebo negativního člověka.

 1. Právo na omyl

Děti jsou děti. Rády se oddávají bezuzdnému veselí, což ovšem někdy vyžaduje vaši neobyčejnou trpělivost. Poskytněte jim prostor pro dovádění, experimenty a chyby. Kolikrát my chybujeme, nezvládáme situaci nebo své emoce. Kdo víc má právo na chyby něž děti, které se to vše zatím učí a ruku na srdce, kolikrát jim moc dobrý vzor nedáváme.

 1. Touha být lepší

Podporujte ambiciózní přání svého dítěte. Umožní mu to mnohého dosáhnout, možná že více, než byste si uměli představit. Dovolte mu dělat to, co chce ono a ne plnit vaše sny. Naučte ho hledat cesty a vytrvat v tom, po čem touží, i když se nám vždy nechce.

dárek 2

 1. Čas

Čas je jediný dar, který nikdy nemůžete zadržet nebo vrátit nazpět. Je to jeden z nejcennějších darů, který můžete svému dítěti dát. Mnoho lidí řeší, kdy už by dítě mělo spát samo, jak moc se mu věnovat aby nebylo rozmazlené, pořád někde spěcháme, pak děti vyrostou a my máme touhu tyhle chvíle aspoň na chvíli vrátit. Když jsme s dětmi, věnujme jim svou celou pozornost, hodně se o nich i o sobě dozvíme.

 1. Zvídavost

Naučte děti ptát se a projevovat zvídavost. „Nech už toho vyptávání“ jsou slova, která byste nikdy neměli vyslovit. Slovo má velikou sílu. Obyčejná slova, která dítěti každý den říkáte, ho mohou jak povzbudit, tak přimět k zoufalství. Proto volte slova pečlivě.

 1. Touha tvořit

S příchodem internetu se tvorba i učení něčemu novému staly jednoduššími. Povzbuzujte dětskou kreativitu. Svět potřebuje lidi, schopné vytvářet něco nového. To hlavní, co jsme pochopili za uplynulých dvacet let je fakt, že život se mění stále rychleji a zítřek už se nepodobá dnešku. Tento měnící se svět tvoří lidé, kteří umějí zapojit fantazii a umí tvořit..

 1. Čestnost

Děti, které jsou od dětství vedeny k čestnosti, mají mnohem větší šanci zůstat poctivými i v dospělost. Čestní lidé se zpravidla cítí lépe, mají větší radost ze života a co je snad nejdůležitější, mají klidný spánek. Čestnost si dítě ale zachová, jen pokud se rodičům může s klidným srdcem svěřit s čímkoli a nebojí se trestu.

dárky 4

 1. Touha po vědění

Touha znát se velmi liší od školního šprtání na zkoušku. Vnuknout by ji dítěti měla rodina. Čtěte, veďte k četbě i svoje děti, ptejte se jich, rozebírejte odpovědi a spolu s nimi o všem pochybujte. Učte děti, aby si dokázali informace zjistit a přijít na věci sami.

 1. Příroda

Děti vážící si světa kolem sebe se o něj chtějí starat. Pobyt v přírodě by měl být neodmyslitelnou součástí denního programu. Chceme vést děti k poznání, že člověk je součástí přírody a nemůže se bez ní obejít. Každodenním kontaktem s přírodou se rozvíjí vnímavost k jejím zákonitostem, rostlinám a živočichům, ke všem krásám naší země. Děti se učí přírodu respektovat a chránit jako dobrého přítele, kterého si chtějí zachovat.

 1. Zkoušet něco nového

Takovou možnost by měly děti dostávat, aby si ověřily, co se jim líbí, co je baví, k čemu mají schopnosti. Přes obecně rozšířený názor to není spojeno se žádnými zvláštními výdaji. Ukažte dětem jaké možnosti tento svět nabízí, že vše má svá pro a proti a vždy bude jen na nich kde budou jejich hranice a možnosti.

 1. Sebehodnocení

Děti, které se naučí hodnotit samy sebe, netrpí obvykle nedostatkem sebedůvěry a mají smysl pro důstojnost a sebeúctu. Vyrůstají z nich dospělí s vlastními hodnotami, kterých se drží. Ukažte svým dětem, že i vy chybujete, nikdo není dokonalý a z chyb se máme učit a ne si je vyčítat.

 1. Originalita

Naše zvláštnosti z nás dělají osobnosti. Pomozte dítěti odhalit svůj potenciál a předvést světu s hrdostí to, za co mohou být právem chváleny. Každý jsme dobrý v něčem jiném a nikdo nemůžeme umět všechno. Milujme své děti takové, jaké jsou.dárk

4.6/5 - 11 hodnocení

ON-LINE KURZ PRŮVODCE RODIČOVSTVÍM

Podívejte se na průvodce nejdůležitějším obdobím života dítěte, od porodu, do jednoho roku.

Komentáře