5 kroků, jak překonat strach z porodu

Strach je jako temná a mohutná vlna, která nás obklopuje a stahuje dolů. Je to emoce, která nám často brání v tom, abychom si plně užili radostné okamžiky života a zažili svobodu ve svých rozhodnutích.

Strach z porodu prvního dítěte? Ten může být doslova děsivým mixem strachu z neznáma, bolesti a zodpovědnosti. Ale co když bychom se naučili tento strach přetavit na konstruktivní respekt? Co když bychom našli klíč k uvolněnému a hladkému porodu? Představujeme vám pět kroků, jak toho dosáhnout.

  1. Přijměte svůj strach
    Přijetím svého strachu jej přestaneme vnímat jako nepřítele. Uvědomme si, že strach je pouze chaotická projekce do budoucnosti, která se vůbec nemusí zakládat na faktech. Připusťme ale, že je součástí nás samotných a může být dokonce i našim ochranným mechanismem.
    Místo odporu se snažme pochopit jeho podstatu – co nás děsí nejvíc? Bolest? Komplikace? Ztráta kontroly? Nejistota v péči o miminko?
    Identifikujte kořen svého strachu a pak se sami sebe zeptejte. „Co mohu udělat proto, aby to dopadlo dobře?“ A uvidíte, kolik praktických nápadů k řešení se Vám začne nabízet.

2. Vzdělávejte se

Neznámo je jednou z hlavních příčin strachu. Snažme se tedy odbourat nejistotu tím, že se budeme učit co nejvíc o porodu. Nespoléhejte pouze na rady a pomoc porodních asistentek až při porodu nebo novorozeneckých sester po narození miminka. Čtěte knihy, navštěvujte předporodní kurzy, sledujte online kurzy, mluvte s odborníky i zkušenými matkami. Čím více informací budete mít, tím větší budete mít přehled, co vše Vás může potkat a jak lze jednotlivé situace řešit. Častokrát se ženy soustředí především na porod a podcení přípravu na péči o miminko po jeho narození. Díky tomu může po zdárném porodu přijít druhá vlna strachu až zoufalství, a to především ve chvíli, kdy miminko pláče a vyčerpané mamince se nedaří ho uklidnit.

3. Vytvořte si podpůrné prostředí

Jako strom, který potřebuje pevné kořeny k tomu, aby mohl růst a rozvíjet se, i my potřebujeme dobré zázemí, klid a podporu našich blízkých. Domluvte se s partnerem a vyberte si společně pozitivního člověka, kterému důvěřujete a s kterým se cítíte příjemně, bezpečně a chráněně (maminku, dulu, porodního partnera či partnerku). Prostě někoho, kdo vás bude doprovázet v prvních dnech po návratu domů s miminkem a bude vám oporou (uvaří polévku či čaj, pomůže doma s prádlem, 1. koupáním atd.)

4. . Procvičujte relaxaci a dýchání

Naše tělo má úžasnou schopnost regenerovat se a bojovat proti bolesti pomocí relaxace a správného dýchání. Naučte se techniky hlubokého dýchání a meditace, které vám pomohou udržet klidnou mysl, důvěru v sama sebe, a tím i uvolněné tělo během porodu. Můžete si také vytvořit vlastní rituály, které vám pomohou naladit se na pozitivní energii – poslouchat oblíbenou hudbu, zapálit vonné svíčky či se obklopit příjemnými materiály. Dnes už existuje i spousta podpůrných metod a kurzů, které vás provedou porodem vědomě.

5. Představujte si svůj ideální porod

Naše myšlenky ovlivňují náš život doslova zásadním způsobem. Vytvořte si ve své mysli scénář ideálního porodu a prožívejte ho pravidelně ve svých představách. Představujte si, jak vás vaše tělo podporuje, jak jste silná a schopná zvládnout každý okamžik. Napojte se na své miminko a domluvte se na vzájemné spolupráci. Tato vizualizace vám dodá sílu a odhodlání. Navíc propojení s vaším miminkem, spolu s nabitými znalosti, vám zajistí lehký průběh šestinedělí, bez zbytečného pláče a vyčerpání.

Náš Tip:

Nechejte se vést odborníkem, který se miminkům věnuje přes 40 let. Koukněte se na webinář zdarma „Než se narodí“ od Evy Kiedroňové a připravte se nejen na porod, ale také na to, co vás čeká s miminkem po něm. Budete tak sebevědomější a jistější, což se odrazí na lehkém průběhu porodu i následné péči o miminko.

Transformujte svůj strach

Strach z porodu může být jako stín, který nás provází celým těhotenstvím. Když se ale naučíme rozsvítit světlo poznání, podpory a důvěry v sebe sama, stín ustoupí do pozadí. Takto transformovaný strach pak může být naší oporou místo překážky. Konstruktivním respektem k přirozenosti mateřství, který nás povede k hladkému a radostnému porodu našeho miminka.

Eva Kiedroňová

Je autorkou unikátní metody péče o dítě a rozvoje kojence v souladu s jeho psychomotorickým vývojem. Zakladatelkou kojeneckého plavání v ČR i SR a majitelkou baby clubů Kenny. Již 40 let pomáhá rodičům s nejmenšími dětmi, a to formou zážitkových programů, přednášek, knih i online kurzů. Pravidelně školí odborníky u nás i v zahraničí a momentálně pracuje na rozvoji programu pro frenšízu.

5/5 - 1 hodnocení
Je autorkou unikátní metody péče o dítě a rozvoje kojence v souladu s jeho psychomotorickým vývojem. Zakladatelkou kojeneckého plavání v ČR i SR a majitelkou baby clubů Kenny. Již 40 let pomáhá rodičům s nejmenšími dětmi, a to formou programů, přednášek, knih i online kurzů.

ON-LINE KURZ PRŮVODCE RODIČOVSTVÍM

Podívejte se na průvodce nejdůležitějším obdobím života dítěte, od porodu, do jednoho roku.

Komentáře