Peřinka s polštářkem je důležitá v zimě i v létě!
Dítě má v daném věku stále stejné potřeby bez ohledu na roční období.
Jediný rozdíl ve využití peřinky v zimě a v létě bude ve způsobu oblékání a zabalení.
Důležitý význam peřinky a polštářku pro miminko od narození.
V zimě ho oblékáme doma (kde je teplota 20 – 25 °C) do pleny a body bez nohaviček a ponožek. Není potřeba se bát, že dítěti bude chladno. Děti jsou spíše horkokrevné a navíc přirozeně moudré. V době bdění se zahřívají aktivním pohybem. Jakmile je dítě unavené, pak své pohyby uklidní. V tuto chvíli ho přikryjeme lehkou (šátkem nebo plenou) či teplejší přikrývkou (dekou či peřinou).
Děti celkově daleko lépe spí a celkově prospívají, když jim je malinko chladněji než příliš teplo. Přehřívání dětí je také podstatně nebezpečnější, než když mu je lehce chladno. A v dnešní době dochází z opatrnosti a strachu rodičů k přehřívání dětí příliš často.
Na procházku ho i do největších mrazů oblečeme maximálně do plen, kombinézy a čepičky (pokud bude zavinuté do péřové peřinky i teplé deky i přes ramínka a kolem tváře a v kočárku bude ležet na složené teplé dece a polštářku pod hlavičkou, pak mu bude teplo a nebudeme ho budit ani obtěžovat zbytečným svlékáním a oblékáním).
V létě má dítě stejné potřeby, proto je nutné ho zavinout k usínání i k chování v náručí.
Rozdíl bude v oblékání, a také ho zavineme do peřinky, ale pouze do pleny nebo do hedvábného šátku. V horkých dnech ho svlékneme do naha, pouze kolem pasu mu necháme plenu, aby nám neznečistilo peřinku.
A co když se dítě na peřince potí
To že se dítě v horkých dnech potí, je přirozené a potilo by se všude. Potit se bude stejně na tvrdé podložce i na peřince. Pocení je známkou toho, že mu dobře funguje termoregulační systém. I když je to někdy nepříjemné, pot nás ochlazuje a chrání před přehřátím. Ochlazované části těla vlastním potem jsou pochopitelně chladná. Nejdříve ochladnou ruce a nohy. Čím je dítě aktivnější, tím více je zpocené. V čase aktivního pohybu ho nepřekrýváme, necháme ho pracovat s vlastní termoregulací. Přikryjeme ho až k relaxaci, tj. cca 5 min po uklidnění pohybů.
V parných dnech miminko doporučujeme svlékat do naha, necháme mu pouze plenu kolem pasu, aby nepomočilo peřinku. Pokládáme ho na peřinku jako na hnízdo se stočenými cípy. Pod miminko je třeba dát složenou plenku, jednu pod hlavičku a druhou pod tělíčko a podle potřeby je pak vyměňovat. Po usnutí dítě přikryjeme jen plenkou nebo lehkou dečkou. V parných letních dnech doporučujeme shora přes postýlku pověsit mokré prostěradlo, aby zvlhčovalo a ochlazovalo vzduch. Pozor však, ať nespadne na miminko do postýlky.
Do čeho dítě balit v létě k nošení v náručí a k usínání?
V horkých a parných dnech dítě nebalíme do péřové peřinky, ale pokud dítě potřebuje být obepnuté, vážeme ho speciálně pouze do látkové pleny, která je tenká a vzdušná. Takovému úvazu říkáme uzlíček.
Na načechranou a vyvětranou peřinku si položíme klasicky dvě složené plínky (jednu pod hlavičku a druhou pod tělíčko). Na ně položíme třetí rozloženou plenu tak, aby boční cípy byly stejně dlouhé na obě strany.
Dítě položíme na látkovou plenu položenou cípem nahoru tak, aby leželo rovně v ose a aby boční cípy byly v linii s prsními bradavkami dítěte.
Cípy po stranách dítěte pevně svážeme na uzel, na dvakrát. Tento úvaz nahradí pevné zabalení po péřové peřinky, aniž bychom dítě vystavili přehřátí. Spodní cíp můžeme také přivázat k delšímu cípu uzlíku, tak docílíme zabalení dítěte a podsazení pánve (dítě se tak neprohýbá, nezaklání a podsazené bříško napomáhá k odcházení střevních plynů po kojení).
Takto zabalené dítě je přesto nutno položit na hnízdo vytvořené z načechrané peřové zavinovačky a polštářku, které mu zajistí stabilitu, pohodlí i pocit jistoty. Cíp za hlavičkou dítěte je možno použít k lehkému překrytí očí dítěte k utlumení zrakových vjemů. Po usnutí jej můžeme opět rozvázat. Zkontrolujme však, že cípy peřinky jsou stále zahnuté dospod, čímž vytváří miminku mantinely po stranách i pod nožičkami, a tak se dítě cítí jistě.
Proto velmi doporučujeme nebát se toho a nabízet miminku peřinku v prvních měsících života co nejvíce. Nikdy jindy nelze lépe ovlivnit kvalitní rozvoj dítěte, než kvalitními podmínkami a péčí o něj od prvních minut jeho života!
Pro lepší představu jsme na toto téma natočili video, které vám doporučujeme shlédnout.
Eva Kiedroňová, představitelka Baby clubu Kenny, je odbornice na vývoj dítěte v souladu s jeho přirozenými potřebami a psychomotorickou vyspělostí.
Peřinky, se kterými pracuje Eva Kiedroňová a které vidíte na fotkách, naleznete na Kennyshopu. Vyčerpávající informace o těchto zavinovačkách zde.
Související produkty: