Co jste možná o novorozenci vůbec netušili

V prvních letech života se mozek dítěte více než zdvojnásobí

Když bude Vašemu miminku pět let, mozek svou velikost, ve srovnání s velikostí při narození, více než zdvojnásobí. Mozek se vyvíjí úplně celý život, ale zhruba do pátého roku věku je tento vývoj nejaktivnější. 
Je také dokázáno, že děti, které v prvních letech života prožívají více pozitivních situací, jsou mnohem zdravější, lépe se učí a jsou v životě úspěšnější. Což je důkazem, že právě my rodiče, dokážeme ovlivnit mnoho. 

Novorozené děti neroní slzy

Novorozenci obvykle nejsou schopni 2 až 4 týdny po porodu produkovat slzy, protože nemají dostatečně vyvinuté slzné kanálky. Oči sice produkují vlhkost, aby je udržovaly ve správné kondici, ale slzičky většinou neuvidíte. 

Miminko nepozná rozdíl
mezi dnem a nocí

Až 8 týdnů a více, může trvat než dítě rozpozná rozdíl mezi dnem a nocí. Proto můžete miminku pomoci tím, že se pokusíte nastavit mu denní režim v tomto období sami. Jak na to, se dozvíte v našem webináři: Denní a noční režim miminka. Tím i předejdete hrozbě tak obávaného přetočení režimu.

Novorozenec se rodí bez kolenních čéšek

Děti se rodí bez kolenních čéšek… ty mají strukturu z chrupavky, která připomíná čéšku. Ty se plně vyvinou až kolem 6. měsíce věku. Proto miminka nejsou schopny chůze a zátěže kolínek v raném věku a nesmíme je v žádném případě stavět na nožičky.

Děti se rodí s téměř více než 100 kostmi než dospělí

Důvodem je, že mnoho těchto kostí se během prvních několika let teprve propojí. Tělo  miminka musí být pružné, aby mohlo snáze projít porodními cestami. Mnoho „kostí dětí“ je navíc ve skutečnosti měkká a pružná chrupavka. Celkový počet kostí se vývojem sníží na 206 kostí, které máme v dospělosti.

Miminko má spoustu vrozených reflexů

Když přiložíte miminku bradavku prsu na líčko, projeví se hledací reflex, kdy se miminko otočí a hledá váš prs. Pokud se dotknete prstem ruky patra miminka v ústech, začne přirozeně sát. Při vložení prstu do dlaně se projeví reflex úchopový. Pokud držíte své dítě vzpřímeně, začne nožičkama vytvářet krokový pohyb. Další nejviditelnější a nejznámější je takzvaný Moorův reflex, jedná se o úlekový reflex, který je přirozenou reakcí například na hlasitý zvuk, kdy dítě zvedne ruce a kolínka nahoru. Proto s miminkem zacházíme vždy pomalu, jemně a klidně a stejným způsobem s ním také komunikujeme. 

Děti potřebují mnohem více spánku

Mozek dítěte v prvních letech absorbuje tolik informací, že spotřebuje většinu zásob glukózy v těle. Proto potřebuje mnohem více spinkat a je často během dne ospalé. Během spánku tělo navíc  uvolňuje růstové hormony, které pomáhají regenerovat kostem, tkáním i svalům. Pokud se chcete dozvědět, jak zajistit, aby miminko kvalitně spinkalo, doporučujeme webinář: Kvalitní spánek miminka. 

Vaše dítě zná váš hudební vkus

Přibližně od čtyř měsíců těhotenství je vaše dítě schopno slyšet zvuky a hudbu. Často se proto stává, že hudba, kterou jste si během těhotenství pouštěli, pomáhá dítě po porodu uklidnit.

5/5 - 1 hodnocení
Je autorkou unikátní metody péče o dítě a rozvoje kojence v souladu s jeho psychomotorickým vývojem. Zakladatelkou kojeneckého plavání v ČR i SR a majitelkou baby clubů Kenny. Již 40 let pomáhá rodičům s nejmenšími dětmi, a to formou programů, přednášek, knih i online kurzů.

ON-LINE KURZ PRŮVODCE RODIČOVSTVÍM

Podívejte se na průvodce nejdůležitějším obdobím života dítěte, od porodu, do jednoho roku.

Komentáře