Denní režim miminka je klíčem k jeho zdravému vývoji

Miminka po narození obvykle spinkají 18-21 hodin denně. V bdělosti vydrží kolem třiceti minut až hodinky, a právě tato doba bdění je pro ně takový malý denní režim, který ve své podstatě naplňuje i jejich potřeby.  Denní režim je potřeba pravidelně opakovat, předejdeme tak mnoha možným problémům do budoucna.

K čemu je denní režim tak zásadní v prvních měsících života? 

1. Předvídatelnost a struktura dne vede ke snížení stresu miminka i rodičů:

Pokud miminko k dennímu režimu nebudeme vést my rodiče, miminko si jej určit samo neumí. V případě, kdy za dva tři měsíce miminko nezjistí, co se bude pravidelně dít, bude během dne v nejistotě a to se odrazí i na jeho spánku a vývoji. 

Novorozenec se teprve všemu učí, nemá tolik energie a nerozumí příčinám a následkům. Když jednotlivé činnosti budeme pravidelně opakovat každý den, miminko časem pochopí, co ho čeká. To vede k lepší spolupráci, komunikaci, dítě se bude cítit bezpečněji a sebevědoměji. Nakonec bude daleko klidnější úplně celá rodina: maminka, tatínek, ale také sourozenci, kteří si na nového člena rodiny teprve zvykají. 

2. Zlepšuje trávení a předchází bolesti bříška: 

Vždy se snažíme uspokojit potřeby miminka, ale právě snaha o pravidelné kojení nebo krmení pomáhá dítěti vyvinout zdravé návyky stravování. Zamezuje také zbytečnému překrmování a reguluje trávení. V důsledku můžeme předcházet problémům jako je bolest bříška miminka.

3. Napomáhá zdravému psychomotorickému vývoji: 

Pravidelné cvičení, aktivity, přebalování či hygiena jsou alfou a omegou pro zdravý vývoj děťátka. Novorozenec se teprve učí o světě kolem sebe a tím rozvíjí své motorické dovednosti a učí se správně zapojovat své tělíčko.

Tip pro vás: po vyspinkání doporučujeme miminko hned nekrmit a právě prvně zaktivizovat jeho tělíčko. Tím, jak s ním správně manipulujeme a cvičíme, zapojujeme všechny důležité svaly a také probudíme jeho střevní peristaltiku. 

Nejprve miminko příjemně psychicky a fyzicky unavíme a to jak na podložce, tak při správné manipulaci s miminkem v náručí. Snažíme se dítě co nejméně oblékat a dáváme přednost přirozené nahotě. Po aktivitách provedeme hygienu, miminko přebalíme, případně i umyjeme pod vodou. Po celou dobu s ním komunikujeme, a manipulujeme pomaličku, aby mělo možnost zapojit všechny své smysly a až poté na peřince a kojáčkovi nakojíme. 

4. Udržení zdravých a šťastných vztahů:

Když víte, co a kdy očekávat, můžete si lépe naplánovat svůj den a věnovat se sami sobě jako partneři, což je nesmírně důležité. Pravidelný společný čas u filmu, povídání si u odpoledního čaje je základem šťastné rodiny. Dáváte tak svému dítěti správný vzor do života a učíte jej vlastní sebehodnoty.

Inspirujte se

Rodičovství jistě nelze naplánovat dle rozvrhu, ale jsme to právě my, kdo má možnost svou péčí a vědomým přístupem mnohé ovlivnit. Pokud vás zajímají tipy a praktické rady, jak hned od narození pomalu miminku denní režim nastavovat, doporučujeme vám shlédnout webinář Evy kiedroňové: Denní a noční režim miminka. 

Eva Kiedroňová je mezinárodní odbornicí na psychomotorický vývoj miminka a provede vás kurzem z pohodlí domova se vší odborností, láskou k dětem a hlavně letitými zkušenostmi samotných miminek a rodičů. 

2.5/5 - 56 hodnocení
Je autorkou unikátní metody péče o dítě a rozvoje kojence v souladu s jeho psychomotorickým vývojem. Zakladatelkou kojeneckého plavání v ČR i SR a majitelkou baby clubů Kenny. Již 40 let pomáhá rodičům s nejmenšími dětmi, a to formou programů, přednášek, knih i online kurzů.

ON-LINE KURZ PRŮVODCE RODIČOVSTVÍM

Podívejte se na průvodce nejdůležitějším obdobím života dítěte, od porodu, do jednoho roku.

Komentáře