Desatero dokonalého rodiče!

Desatero dokonalého rodiče!

  1. Svoje dítě vždycky povzbuzuje

Je jedno, jestli potomek dojídá poslední dvě sousta, snaží se sám složit kostičky lega nebo namalovat obraz pro maminku, vy byste nikdy neměl hodnotit: Na to nemáš, co to proboha zase děláš a podobně. Děti potřebují pro zdravý růst a vývoj lásku, respekt a povzbuzení. Dejte jim tolik volnosti, kolik je v rámci jejich bezpečnosti možné.  Buďte tady pro ně, chvalte za všechny pokusy, omyly taktně přecházejte.

18644545_10209162637998767_2144748375_n

2. Jednejte s ním jako s rovnocenným

Nikdy nedávejte najevo převahu a úplně nejhorší jsou věty: Uděláš to proto, že jsem to řekl, já jsem táta. Uplatňovat autoritu jen proto, že jste o sedmdesát kilogramů těžší a sto dvacet centimetrů vyšší… Sám vidíte, jak hloupě to zní. Rozhodně není třeba, abyste své dítě považoval za dospělé, je ale dobré vědět, že násilně uplatňovaná autorita nikam nevede. Buď ji máte, nebo nemáte. Je smutné vidět kolik rodičů se ke svým dětem chová hůře než k běžné kolegyni v práci, čím je dítě méně? Kdo má větší nárok dělat chyby a chovat se nemístně? Jaký jim vůbec dáváme my vzor?

3. Nechte je jít vlastní cestou

Co to znamená? Děti musí vědět, že ve vás mají podporu, a velice oceňují, že je nenutíte do něčeho, co se jim nelíbí, co je vysloveně nebaví. Hrál jste jako malý tenis a musí v něm excelovat i vaše dcera? Myslíte si, že váš syn nahradí Jaromíra Jágra v NHL? A co když váš syn sní o tom, že bude malířem, a dcera chce s kamarádkami chodit na břišní tance? Podpořte jejich volbu, žijí přece vlastní život, nikoli ten, ke kterému scénář píšete vy. Nechte vaše dítě at si zkusí spoustu různých věcí. Je normální, že cca do 12ti let dítě zkouší různé kroužky a zájmy a s příchodem puberty se uchýlí už jen k tomu, co ho opravdu baví.
4. Buďte tu pro ně. Vždycky!

Je jasné, že přes den musíte do práce, odpoledne máte ale dost času na to, abyste byl se svými dětmi. Pokud jste vytížený dlouho do večera, dopřejte jim alespoň pohádku na dobrou noc, 20 minut vašeho zájmu o jejich život, během kterého necháte tablet i superchytrý telefon mimo dosah rukou… Děti si podobných maličkostí velice váží a vnímavě poznají, jestli jste doopravdy s nimi, nebo jen vedle nich. Věnujte jim čtvrthodinu svého volného času, který bude naplněn povídáním o tom, co dnes dělaly, jak jste se měl vy, jak moc jste se na společné chvíle všichni těšil.

5. Opravdu jim naslouchejte

Naučte se své děti opravdu poslouchat at mají pocit, že jste tady pro ně. Povídejte si, dokud to jde, kolem patnáctého roku věku vašeho potomka debata na chvíli ustane. Pokud ale na ni bude zvyklý, rád se k ní vrátí jako k oblíbenému rituálu. Proto si musíte povídat i o batolecích starostech s dinosaury a podobně a nikdy nedávat najevo nudu. Vrátí se vám to. Jen tak zjistíte, že zvažuje vyzkoušet nějakou drogu, či si zapálit cigaretu, dřív než bude pozdě. Pokud budete mít přehled, jenom tak můžete na své dítko nenásilně působit, vysvětlovat mu výhody a nevýhody jednotlivých rozhodnutí.

18623159_10209162638078769_660640830_n

6. Ukažte, jak mají žít

Předveďte dětem noblesní příklad integrity. Vždy dělejte to, co slíbíte, nevykrucujte se z povinností, jednejte čestně a přímo. Děti jsou naším odrazem, budou se chovat stejně. Jednou zjistí, že lhaní a vytáčky fungují, budou dělat totéž. Navíc se už nikdy nedozvíte, co se vašemu potomkovi honí hlavou. Bude totiž umět předstírat, a bude považovat za samozřejmé se tak chovat. Pokud chcete, aby se k vám dítě chovalo slušně, jednejte s ním slušně. Pokud po něm chcete, aby umělo prosit, děkovat, odpouštět…tak to také musíte dělat.

7. Často se se svými dětmi smějte 

Není ostudou být dětinský, smát se kresleným pohádkám, vtipům, které byste jako bezdětný nepochopil, nebo je dokonce považoval za trapné. Zdravé dítě se do věku sedmi let směje průměrně 700 x za den. A dospělý? Jen 4 x. Sám uznejte, že nepoměr je dost hrozivý. Zkuste tedy se svou ratolestí vyhledávat situace, při kterých se budete smát, až se budete za břicho popadat. Společný smích je osvobozující, relaxující, léčivý. Život je krátký a děti vyrostou mnohem rychleji, než si stačíte uvědomit, že už je vlastně nemáte. Proto byste si společně měli užívat legrace, co to jen jde. Vaše dítko nechce za tatínka morouse, ale někoho, komu může co nejčastěji počítat zuby, někoho, s kým se směje, až ho bolí bříško. Budete-li na svět koukat dětskýma očima, budete se mladě cítit.

8. Vaše dítě by mělo znát vaši hodnotu

Hodnotu vaši a toho, co je důležité pro vaši rodinu. Jedna z největších věcí, které můžete svou ratolest naučit, je rozpoznání toho, co je správné a co ne. Važte si sám sebe, svého úspěchu, svých dětí. Nepodkopávejte sebevědomí sobě ani své rodině, protože si to nikdo z vás nezaslouží. Jako člověk jste každý jedinečnou bytostí, která v životě uspěje podle toho, co si o sobě bude myslet. Ať se vám to líbí, nebo ne, vaše dítko bude jednou samostatné a vy ho nebudete moci koučovat a chránit stejně, jako to děláte dnes.

Proto byste měl svého potomka především napumpovat láskou a sebevědomím tak, aby měl z čeho čerpat nejen u přijímacích pohovorů a zkoušek na vysokou školu, ale i ve vztazích, které jsou pro nás všechny tak důležité.

9. Oceňujte vědomosti, chvalte a povzbuzujte

To ale neznamená, že svou lásku budete podmiňovat slovy: Milovat tě budu jen za samé jedničky.Vy musíte své dítě motivovat vlastním příkladem, touhou po vědění, snahou nezaostávat v oboru, který jste si pro život vybral. Stejně jako od vás ratolest okouká, co jíte, a bude se snažit od určité doby tomu přizpůsobit vlastní jídelníček, bude okukovat, jestli sportujete a jestli cvičíte mozek a vzděláváte se. Platí, co chcete, aby dělal váš potomek, dělejte i vy. Pozor ale, neznamená to, že mu budete stát za zády a k učení ho nutit. Touhu po vzdělání a úspěchu musí brát jako samozřejmost. Jako dýchání.

10. To hlavní – svoje dítě milujte opravdově

Bez lásky nejde nic. Ať už jste jakýkoli, nebojte se svému dítěti dát najevo, že je pro vás tím nejdůležitějším v životě, že si vážíte jeho názoru, že mu nejen nasloucháte, ale umíte mu občas dát za pravdu, uznat svůj omyl, změnit plány podle jeho přání. Psychologové tvrdí, že večer, když se setmí, potřebují děti víc ujištění o lásce rodičů než během dne. Což zní skvěle, protože vy jste celý den v práci a večer, večer přichází váš čas. Nepromarněte ho.

18643926_10209162638038768_607555830_n

Související produkty:

5/5 - 2 hodnocení

ON-LINE KURZ PRŮVODCE RODIČOVSTVÍM

Podívejte se na průvodce nejdůležitějším obdobím života dítěte, od porodu, do jednoho roku.

Komentáře