Jak děti naučit jíst víc ovoce a zeleniny?

Některé děti jsou přirozeně vybíravé a je to pro maminku náročnější, přesto si občas jako maminky kopeme vlastní jámu.

ovoce 1

Když dítěti dáme ochutnat luštěniny a kloudný mix zeleniny až kolem roku a půl ne-li déle, je více pravděpodobné, že tuto chuť později odmítne. Dítě by tyto základní chutě mělo ochutnat mnohem dříve, vlastně by to měly být jeho první pokrmy.  Pokud dokrmovat začneme sacharidovými kašičkami, nemůžeme se divit, že nám později odmítá zeleninu.

Jde o to, že tyto základní chutě pro ně musí být přirozené. Nedávejte dětem na výběr, když položíte na stůl pečivo, vedle zeleninového mixu, je jasné, že bude sahat po pečivu. Sladký jogurt, pribinak apod. by měly být spíše za odměnu až po řádném jídle, jinak to nikdy nebudete mít pod kontrolou, protože děti vždy budou preferovat to sladké a méně výživné.

ovoce

Jídlo pro děti chutnejte! Mdlý vařený zeleninový mix -kdo by to jedl? Nemusíte vařit jen ve vodě. Kořenovou zeleninu připravujte třeba na másle s trochou česneku a jezte s dítětem, smějte se u toho, ukažte mu, že to je moc dobré. Když víte, že ovoce moc nejí, nedávejte mu pár kousků na talíř k něčemu jinému, doufaje, že něco sní. Rozmixujte hodně ovoce jen s trochou mléka, přidejte obyčejné vločky + chia semínka, a tím ho nakrmte.

A vůbec není na škodu děti nechat vyhladovět, a to platí všeobecně i pro ty nejmenší. Nechce jíst, křičí po jogurtu nebo tatrance? Fajn, nedostane nic, až bude mít hlad, tak se kloudně nají. Jakmile sklouznete do režimu, že dítě zasycujete pečivem, těstovinami a mléčnými výrobky, bude vždy hodně těžké jej přimět jíst ovoce a zeleninu ve větším množství.

Vy jste pánem kuchyně, co děti naučíte, to budou umět 🙂

ovoce 4

Zdroj: http://pravaja.cz/dite-odmita-ovoce-a-zeleninu/
Dodatek Evy Kiedroňové: Často rodičům radím, že je dobré dávat dítěti ochutnávat různé ovoce a zeleninu již od 3. Měsíce. Nabízet mu k okusování mrkvičku, kedluben, zkusit dát na jazýček trošku banánu, melounu, brokolice, at si zapamatuje tyto chutě a s těmito se setká jako první. Přitom se kousky jídla ani nemusí dostat do trávicího traktu, stačí jimi zaměstnat chuťové buňky a mluvidla. Samotné plnohodnotné příkrmy je pak možné plně kojenému dítěti dávat až mnohem později.
Má vnučka začala mít zájem o příkrmy až kolem roku, jinak ji stačilo mlíčko od maminky a ochutnávky různých přírodních dobrotek od miminka.

U starších dětí pomáhá k nezájmu o zeleninu a ovoce hlavně přemíra různých sladkostí, které jsou dnes tak častou odměnou, výchovným prostředkem nebo jen pozdravem od babiček či jiných příbuzných. Dokud se těmto zvykům rodiče, učitelé a odborníci nepostaví, hrozí těmto generacím, velké zdravotní problémy v budoucnu.

5/5 - 1 hodnocení

ON-LINE KURZ PRŮVODCE RODIČOVSTVÍM

Podívejte se na průvodce nejdůležitějším obdobím života dítěte, od porodu, do jednoho roku.

Komentáře