Návod: Jak zaručeně dítě naučit pást koníčky?

Jak správně učit děti pást koníčky od narození? Kdy je nejvhodnější čas pro začátek? Jaké jsou nejčastější chyby rodičů? Proč je to důležité?

Běžně se dítě učilo pást koníčky tak, že se pokládalo na bříško hned od narození. To je velký omyl!

Dnes se už přišlo na to, že děti nejen tuto polohu nezvládají, ale také navíc je nebaví a často při nácviku pasení koníků pláčou.

V dnešní době se už ví, že se ke stejnému výsledku dá dojít mnohem méně násilnou, přirozenější a zábavnější cestou.

Letité zkušenosti ukazují, že poloha na bříšku je pro dítě tak těžká, že se na ni musí nejdříve dobře připravit. Přinášíme vám možnosti jak si s miminkem od narození hrát, cvičit s ním a připravit ho tak na správné vzpřímení.

Aby děťátko dokázalo ležet na bříšku správným způsobem, pak již novorozenci musíme dát nejdříve šanci se uvolnit, aby se naučilo ležet symetricky v ose na celých zádech.

Poté by si v této poloze mělo mít možnost co nejvíce posilovat posturální svaly (zvedat končetiny nad tělíčko), které budou zodpovídat za správné vzpřímení v poloze na bříšku, později v sedu, stoji a při chůzi.

Pasení koníčků 2–3. měsíc

Pojďme s dětmi cvičit a hrát si tak, aby při cestě k rozvoji motoriky z ležení k chůzi zapojovaly ty správné svaly, které jejich tělo kvalitně ponesou po celý život.

  • 1) K odpočinku a ke spánku novorozenci nutně potřebují klidné, teplé a pohodlné prostředí, které mu nabízí pohodlí, pocit jistoty, bezpečí i tepla, aby se mohlo zcela uvolnit a položit těžištěm na celá záda. Takovéto prostředí zajistí novorozenému dítěti nejlépe péřový podklad. Na péřovou peřinku je proto potřeba dítě pokládat celým tělíčkem do polohy na zádech, ve které se jim dýchá, tráví i odpočívá nejlépe.

Pasení koníčků v oblečení

V době bdění dítě svlékáme z kalhot, plen i ponožek, aby nebylo omezováno plenami ani těsným oblečením a mohlo se volně pohybovat i otužovat. Nejdříve ho v poloze na zádech dostatečně dlouho tlačíme rukou na hrudníček (tím mu předáváme informaci, že si má lehnout na celá záda).

  • 2) Lákáme je k mávání končetinami nad tělíčkem. Tento aktivní pohyb dítěte je velmi důležitý, aby mohlo nejenom zacentrovat klouby a posilovat všechny důležité posturální svaly, které budou v budoucnu zodpovídat za správné vzpřímení v poloze na bříšku a později sedu, stoji i chůzi, ale také rozvíjet stabilitu, rovnováhu, koordinační i orientační dovednosti.
  • 3) Poté ho lákáme k otáčení hlavičky a ke zvedání končetin, tím si posiluje svaly na přední straně trupu, hluboké stabilizátory a také si centruje a osvaluje všechny klouby do správného postavení.
  • 4) Pak ho lákáme k přetočení střídavě na pravý bok, záda, levý bok, záda atd., a to velmi pomaličku a několikrát za sebou. Tím si posiluje všechny šikmé svaly.

    Přitom dbáme na to, aby k obratu docházelo přes schoulení a bez záklonu hlavičky.
  • 5) Teprve po několika takovýchto přípravných cvičeních dítěti jemně dopomůžeme dotočit se na břicho-bok, kde ho chvíli ponecháme, aby si mohlo otáčet nebo vzpřimovat hlavičku bokem od podložky.

    Totéž na druhou stranu. Zpočátku je vidět, že je slabé, ale pravidelným nácvikem postupně zvládne kvalitní křížové vzpřímení s opřením o spodní loket i kyčelní kloub a svrchní nakročené kolínko a dlaň natažené paže.
  • 6) Až poté ho na chvíli dotočíme na bříško, kde ho chvíli ponecháme. Přitom sledujeme, jak ji zvládá, mluvíme na něj a povzbuzujeme ho.
  • 7) Pokud v poloze na bříšku zvedá pánev, zaklání hlavičku, prohýbá se v páteři, zapažuje lokty nebo celé paže či přepadává na jednu nebo druhou stranu, tak ho raději pomalu převalíme zpět na bok, kde mu znemožníme záklon hlavičky a nakonec na záda.
  • 8) Pokud polohu na bříšku zvládá správně, pak ho v ní stejně ponecháme pouze na chvíli, protože se v ní brzy unaví. V únavě se pak vyklání, zaklání a přepadává, což ho opět vede k přetěžování svalů, které nemají se správným vzpřímením nic společného.

    Proto mu musíme také dopřát častý odpočinek a pocit jistoty v náručí, nebo klidně v poloze na bříšku na vašem srdíčku.

Hodně dítěti pomůžeme, když ho z podložky (kočárku, peřinky, sedačky) běžně zvedáme a pokládáme tzv. nabalením, přes bok a nosíme ho od narození (po chvilkách) v tygříkovi, později v klokánkovi, naučí se tak sledovat okolí z takové pozice, z jaké se pak už bude cely život zvedat.

Na toto téma a mnoho dalších souvislostí s postupným vzpřimováním a vývojem miminka od narození, jsme natočili podrobný webinář 5 kroků ke správnému vzpřímení.

Budeme moc vděční za vaší zpětnou vazbu a zprávičku jak se vám to s vašim miminkem daří. Pokud chcete to nejlepší, máme pro vás sadu 9 online produktů v jednom balíčku! Prozkoumejte ho nyní.

To nejlepší pro miminko od narození
Online kurz Evy Kiedroňové - Balíček 1 - To nejlepší pro miminko od narození

Metodika Evy Kiedroňové je souhrnně popsána také v publikaci Rozvíjej se, děťátko, která je k dispozici zde v KennyShopu. Seznámit se s ní můžete i v našich videokurzech.

3.6/5 - 155 hodnocení
Je autorkou unikátní metody péče o dítě a rozvoje kojence v souladu s jeho psychomotorickým vývojem. Zakladatelkou kojeneckého plavání v ČR i SR a majitelkou baby clubů Kenny. Již 40 let pomáhá rodičům s nejmenšími dětmi, a to formou programů, přednášek, knih i online kurzů.

ON-LINE KURZ PRŮVODCE RODIČOVSTVÍM

Podívejte se na průvodce nejdůležitějším obdobím života dítěte, od porodu, do jednoho roku.

Komentáře