Pořád jsem křičela na své děti, pak jsem zjistila jaké to má následky. Teď už to nedělám!

Všichni rodiče používají při výchově dítěte svá vlastní pravidla. Statistiky hovoří o tom, že většina se řídí pravidly, které se předávaly z generace na generaci.

parents2

Inovace v této oblasti se pomalu dostávají do našich současných životů díky vynikajícím psychologům, terapeutům a vzdělávacím programům pro rodiče. Dnes už víme, že rodičovství má být vědomé a né podmíněné vlastními nezahojenými ranami z minulosti. Reágujeme li impulzivně přenášíme tak jen strachy a bolesti z generace na generaci dál.
Pokud vás vaše dítě neposlouchá, pravidelně se hádá, často pláče, nebo je drzé a hrubé, je čas popřemýšlet o tom, co jste udělali špatně a jak tento problém vyřešit inteligentně.

Nejdůležitější věc, kterou můžete dětem dát, se zakládá na uvědomění si toho, co dělají a říkají a proč. Zde je několik tipů, které vám pomohou správně vychovávat své děti a ty vám pak s úsměvem podají sklenici vody i ve vašem stáří!

Nekřičte na dítě!

Otřepaná rada, ale naprosto účinná. Když začnete na dítě křičet, absorbuje do sebe veškerou agresi, jako houba a časem ji ze sebe vyždímá.
Uklidněte se, zhluboka se nadechněte a popřemýšlejte, co jste udělali špatně. Nyní se psychicky připravte na nepříjemnou situaci a když nastane čas, vyjádřete svou nespokojenost běžným tónem hlasu.

výchova_dětí_4
Nemůžete se udržet? Ano, je to těžké, o tom není pochyb! Zde je neocenitelná rada, která pomohla mnohým rodičům při výchově jejich dětí. Nejdříve zjistěte, co přesně způsobuje podrážděnost a křik. Hlučná hudba? Špatné známky ve škole? Už jste si tím prošli, takže teoreticky byste na to měli být připraveni. Z vás dvou jste přece vy ten dospělý (rodič) a moudrý.
Napočítejte do 10 a zhluboka dýchejte. Pokud to uděláte, křik bude zbytečný.

Dítě, na které se křičí nebo je dokonce zvyklé na násilí, řeší pak v životě také své problemy křikem a násilím…třeba už ve školce! Přirozený a vědomý rodič na své dítě nemusí vztáhnout ruku nikdy.

Nepožadujte příliš mnoho

výchova_dětí_3

Vaše dítě je pro vás určitě to nejlepší a to i tehdy, když nevyhraje medaili v plavání nebo nedostává ve škole ty nejlepší známky. Připomínejte mu to často!
Nepředpokládejte, že váš potomek bude takový, jako vy v jeho věku nebo ho „využijete“ na plnění všech svých nerealizovaných snů. Stačí se podívat na to, co umí nejlépe a rozvíjet to.
Pokud budete mít na své dítě příliš veliké nároky, stane se úzkostlivý, nesebevědomý a vyděšený z jakékoli chyby.

Vytvořte dobrý dojem

Děti – zrcadlo svých rodičů. Budou si brát příklad ze všeho, co děláte a nic je nezastaví před tím, aby to po vás zopakovaly.
Překvapte je neobvyklými schopnostmi, ukažte jim své znalosti, sílu a charakter. Takto můžete získat nejen důvěryhodnost a přirozený respekt, ale i fakt, že do svého dítěte vložíte vše nejlepší ze sebe.

2308959_

Diskutujte, pomáhejte, komunikujte

Mezi vámi a dítětem musí být vzájemné porozumění. Mluvte o každodenním životě, ale ne jen jako učitel, ale jako nejlepší přítel dítěte. Pomozte mu zažít pocit, že se na vás může vždy obrátit. Pokuste se to udělat tak, abyste v něm vytvořili pocit, že váš společný domov je pevnost, kde bude vyslyšeno a dostane pomoc. Předejdete tak mnoha problémum v pubertě.

Přesvědčte je o tom, že oni jsou tvůrci svého života, svých selhání, ale i úspěchů. Skvělí lidé vyrůstají v lásce a ve vzájemném porozumění.

Travte spolu více času

ocupada

I když je váš rozvrh nabitý a najít si čas na své dítě je téměř nemožné, využijte ho tak, jak je to jen možné. Děti jsou malé jen chvíli a nejčastější výčitky všech rodičů na světě, jsou právě ty, že jim dětství jejich dětí uteklo před očima a oni si ho dostatečně neužili.
Čtení knih, návštěva divadla, relax v přírodě, mazlení před spaním – pozitivní vliv na váš vztah a příležitost, naučit dítě užitečné rady. Pokud děti nemají dostatek pozornosti, začnou ji hledat u někoho a něčeho jiného a neexistuje garance, že to může skončit dobře.

Neuhýbejte před otázkámi

b4c20428_shutterstock_114642331_1_.xxxlarge_2x

I v případě, že se vás dítě zeptá na citlivou otázku, nesnažte se vyhnout odpovědi. Některé děti ještě neumějí přijmout informace, ale jakákoliv nejistota v odpovědi dokáže narušit jeho vnímání. Odpovídejte přímo, ale stručně, i v případě, že se pro vás jedná o nepříjemnou téma.
Dítě pak bude vědět, že s vámi může mluvit o čemkoli a že mu nelžete. Vrátí vám to, až se jednou později budete ptát vy na věci, které mu třeba nebudou příjemné.

Nechraňte je před všemi problémy

Vaším úkolem rodiče je postupně připravit dítě z bezstarostných dětských vnímání na blížící se dospělost. Neochraňujte je před všemi problémy. To neznamená se za dítě nepostavit, nebo mu nepomoct když je zoufalé a potřebuje vás. Učte ho však být zodpovědné za své činy.
Pokud něco vylije, nebo rozbije, křičet a zlobit se je zbytečné, dějte mu v klidu hadr a naučte jej opatrně posbírat a vyhodit střepy. Nebude se pak bát dělat v životě chyby a na nich se poučit.

imageserfs

Smrt blízkých, problémy v rodině nebo jen obyčejné odmítnutí koupě „té krásné hračky“ vaše dítě zocelí a pomůže mu při budování osobnosti. Až emoce vychladnou, vše s nim s laskou proberte a ujistěte se, že situci pochopilo správně.

Přiznejte si své chyby

Když si nakonec uvědomíte, že jste se mýlili, například při konverzaci s vaší dcerou nebo synem, nebojte se před nimi přiznat si chybu. Na vaší důvěryhodnosti to nic neubere, právě naopak, ukážete jim, že člověk se může i mýlit. Je naprosto v pořádku, když si to uvědomí a omluví se.

Naučite je tak, že nikdo nejsme bezchybní a omlouvat se je přirozené. Stanou se z nich inteligentní a empatické bytosti, které se nebudou bát přiznat si svou chybu.

článek 2

Zdroj: http://electropiknik.cz/zena/vztahy-zena/neustale-kricela-sve-deti-kamaradka-mi-poradila-uzasne-triky-uz-nedelam-funguje/2017/07/2/

3.8/5 - 49 hodnocení
Je autorkou unikátní metody péče o dítě a rozvoje kojence v souladu s jeho psychomotorickým vývojem. Zakladatelkou kojeneckého plavání v ČR i SR a majitelkou baby clubů Kenny. Již 40 let pomáhá rodičům s nejmenšími dětmi, a to formou programů, přednášek, knih i online kurzů.

ON-LINE KURZ PRŮVODCE RODIČOVSTVÍM

Podívejte se na průvodce nejdůležitějším obdobím života dítěte, od porodu, do jednoho roku.

Komentáře