Novinka: Webinář Jak na separační úzkost a období vzdoru ZDE

Pořád jsem křičela na své děti, pak jsem zjistila jaké to má následky. Teď už to nedělám!

Všichni rodiče používají při výchově dítěte svá vlastní pravidla. Statistiky hovoří o tom, že většina se řídí pravidly, které se předávaly z generace na generaci.

parents2

Inovace v této oblasti se pomalu dostávají do našich současných životů díky vynikajícím psychologům, terapeutům a vzdělávacím programům pro rodiče. Dnes už víme, že rodičovství má být vědomé a né podmíněné vlastními nezahojenými ranami z minulosti. Reágujeme li impulzivně přenášíme tak jen strachy a bolesti z generace na generaci dál.
Pokud vás vaše dítě neposlouchá, pravidelně se hádá, často pláče, nebo je drzé a hrubé, je čas popřemýšlet o tom, co jste udělali špatně a jak tento problém vyřešit inteligentně.

Nejdůležitější věc, kterou můžete dětem dát, se zakládá na uvědomění si toho, co dělají a říkají a proč. Zde je několik tipů, které vám pomohou správně vychovávat své děti a ty vám pak s úsměvem podají sklenici vody i ve vašem stáří!

Nekřičte na dítě!

Otřepaná rada, ale naprosto účinná. Když začnete na dítě křičet, absorbuje do sebe veškerou agresi, jako houba a časem ji ze sebe vyždímá.
Uklidněte se, zhluboka se nadechněte a popřemýšlejte, co jste udělali špatně. Nyní se psychicky připravte na nepříjemnou situaci a když nastane čas, vyjádřete svou nespokojenost běžným tónem hlasu.

výchova_dětí_4
Nemůžete se udržet? Ano, je to těžké, o tom není pochyb! Zde je neocenitelná rada, která pomohla mnohým rodičům při výchově jejich dětí. Nejdříve zjistěte, co přesně způsobuje podrážděnost a křik. Hlučná hudba? Špatné známky ve škole? Už jste si tím prošli, takže teoreticky byste na to měli být připraveni. Z vás dvou jste přece vy ten dospělý (rodič) a moudrý.
Napočítejte do 10 a zhluboka dýchejte. Pokud to uděláte, křik bude zbytečný.

Dítě, na které se křičí nebo je dokonce zvyklé na násilí, řeší pak v životě také své problemy křikem a násilím…třeba už ve školce! Přirozený a vědomý rodič na své dítě nemusí vztáhnout ruku nikdy.

Nepožadujte příliš mnoho

výchova_dětí_3

Vaše dítě je pro vás určitě to nejlepší a to i tehdy, když nevyhraje medaili v plavání nebo nedostává ve škole ty nejlepší známky. Připomínejte mu to často!
Nepředpokládejte, že váš potomek bude takový, jako vy v jeho věku nebo ho „využijete“ na plnění všech svých nerealizovaných snů. Stačí se podívat na to, co umí nejlépe a rozvíjet to.
Pokud budete mít na své dítě příliš veliké nároky, stane se úzkostlivý, nesebevědomý a vyděšený z jakékoli chyby.

Vytvořte dobrý dojem

Děti – zrcadlo svých rodičů. Budou si brát příklad ze všeho, co děláte a nic je nezastaví před tím, aby to po vás zopakovaly.
Překvapte je neobvyklými schopnostmi, ukažte jim své znalosti, sílu a charakter. Takto můžete získat nejen důvěryhodnost a přirozený respekt, ale i fakt, že do svého dítěte vložíte vše nejlepší ze sebe.

2308959_

Diskutujte, pomáhejte, komunikujte

Mezi vámi a dítětem musí být vzájemné porozumění. Mluvte o každodenním životě, ale ne jen jako učitel, ale jako nejlepší přítel dítěte. Pomozte mu zažít pocit, že se na vás může vždy obrátit. Pokuste se to udělat tak, abyste v něm vytvořili pocit, že váš společný domov je pevnost, kde bude vyslyšeno a dostane pomoc. Předejdete tak mnoha problémum v pubertě.

Přesvědčte je o tom, že oni jsou tvůrci svého života, svých selhání, ale i úspěchů. Skvělí lidé vyrůstají v lásce a ve vzájemném porozumění.

Travte spolu více času

ocupada

I když je váš rozvrh nabitý a najít si čas na své dítě je téměř nemožné, využijte ho tak, jak je to jen možné. Děti jsou malé jen chvíli a nejčastější výčitky všech rodičů na světě, jsou právě ty, že jim dětství jejich dětí uteklo před očima a oni si ho dostatečně neužili.
Čtení knih, návštěva divadla, relax v přírodě, mazlení před spaním – pozitivní vliv na váš vztah a příležitost, naučit dítě užitečné rady. Pokud děti nemají dostatek pozornosti, začnou ji hledat u někoho a něčeho jiného a neexistuje garance, že to může skončit dobře.

Neuhýbejte před otázkámi

b4c20428_shutterstock_114642331_1_.xxxlarge_2x

I v případě, že se vás dítě zeptá na citlivou otázku, nesnažte se vyhnout odpovědi. Některé děti ještě neumějí přijmout informace, ale jakákoliv nejistota v odpovědi dokáže narušit jeho vnímání. Odpovídejte přímo, ale stručně, i v případě, že se pro vás jedná o nepříjemnou téma.
Dítě pak bude vědět, že s vámi může mluvit o čemkoli a že mu nelžete. Vrátí vám to, až se jednou později budete ptát vy na věci, které mu třeba nebudou příjemné.

Nechraňte je před všemi problémy

Vaším úkolem rodiče je postupně připravit dítě z bezstarostných dětských vnímání na blížící se dospělost. Neochraňujte je před všemi problémy. To neznamená se za dítě nepostavit, nebo mu nepomoct když je zoufalé a potřebuje vás. Učte ho však být zodpovědné za své činy.
Pokud něco vylije, nebo rozbije, křičet a zlobit se je zbytečné, dějte mu v klidu hadr a naučte jej opatrně posbírat a vyhodit střepy. Nebude se pak bát dělat v životě chyby a na nich se poučit.

imageserfs

Smrt blízkých, problémy v rodině nebo jen obyčejné odmítnutí koupě „té krásné hračky“ vaše dítě zocelí a pomůže mu při budování osobnosti. Až emoce vychladnou, vše s nim s laskou proberte a ujistěte se, že situci pochopilo správně.

Přiznejte si své chyby

Když si nakonec uvědomíte, že jste se mýlili, například při konverzaci s vaší dcerou nebo synem, nebojte se před nimi přiznat si chybu. Na vaší důvěryhodnosti to nic neubere, právě naopak, ukážete jim, že člověk se může i mýlit. Je naprosto v pořádku, když si to uvědomí a omluví se.

Naučite je tak, že nikdo nejsme bezchybní a omlouvat se je přirozené. Stanou se z nich inteligentní a empatické bytosti, které se nebudou bát přiznat si svou chybu.

článek 2

Zdroj: http://electropiknik.cz/zena/vztahy-zena/neustale-kricela-sve-deti-kamaradka-mi-poradila-uzasne-triky-uz-nedelam-funguje/2017/07/2/

3.8/5 - (34 votes)

ON-LINE KURZ PRŮVODCE RODIČOVSTVÍM

Podívejte se na speciálně natočený
 kurz Evy Kiedroňové
podle osnovy živého turné.

 

Komentáře