Proč koupat miminko každý den? 6 top důvodů.

Koupání miminka je jedním z nejdůležitějších rituálů, které mohou rodiče se svým dítětem sdílet. Nejen, že pomáhá udržovat čistotu a hygienu, ale také přispívá k celkovému zdraví a pohodě dítěte. V následujícím textu se dozvíte o šesti klíčových důvodech, proč byste měli koupat své miminko každý den.

1. Podpora správného vývoje a posilování svalů

Každodenní koupání a vaničkování (plavání dětí ve vaně) nabízí miminku možnost nejen uvolnit se, ale i zapojit různé důležité svalové skupiny, které potřebuje pro svůj zdravý vývoj a správnou vertikalizaci. Kopání nožkama, mávání ručkama proti odporu vody nebo držení hraček pomáhá posilovat svaly končetin i trupu, zlepšuje koordinaci pohybů a podporuje motorický vývoj.
Voda dítě nadlehčuje, a tak mu pomáhá poznávat své tělíčko mnohem více. Navíc speciální pohyby a polohy v rámci systému vaničkování dítěti nabízí kvalitní základ pro plavecké dovednosti i další sporty.

2. Prevence kožních problémů

Každodenní koupání zajišťuje, že pokožka miminka je čistá a bez zbytků potu, mlíčka, nebo jiných látek, které by mohly způsobit podráždění a alergické reakce. Voda i následná péče po koupání pomáhá také hydratovat pokožku a udržovat její přirozenou ochrannou bariéru. Při masáži miminka po koupání dochází k prokrvení pokožky, relaxaci svalů i nervového systému.

3. Zklidňující a relaxační účinky

Koupání může sloužit jako něžný a uklidňující rituál pro miminko i rodiče. Teplá voda, jemné dotyky, tiché zpívání a něžné povzbuzování pomáhají dítěti relaxovat a uspokojit své psychické potřeby, což je důležité zejména před spaním. Dítě si tak spojuje koupání s pocitem bezpečí, lásky a klidu. Především hypertonické a vydrážděné děti teplá koupel a pomalé tempo ve vodním prostředí uklidní a stabilizuje.

4. Posilování vazby mezi rodičem a dítětem

Každodenní koupání je ideálním časem pro navázání hluboké emoční vazby mezi rodičem a dítětem. Je to ideální čas a činnost ke komunikaci, pohlazení, smíchu nebo zpívání. Důležité je přístupovat ke koupání pomalu, bez spěchu, jako k příjemnému rituálu, který buduje důvěru a lásku mezi vámi a vaším miminkem. Tento proces je klíčový pro jeho sociální a emoční rozvoj.

5. Prevence koliky a bolesti bříška

Když je miminko ve vaničce naplněné teplou vodou, má možnost zažít pocit beztíže a lehkosti, který mu umožňuje snadněji pohybovat svým tělem. Pravidelné koupání miminka může předcházet bolestem bříška tím, že stimuluje střevní peristaltiku a podporuje trávení.
Pohyb ve vodě i kopání nožiček proti vodě masíruje břicho miminka, což pomáhá uvolnit nadýmání a napětí ve střevech. Tímto způsobem se zabrání nepříjemným problémům spojeným s kolikami.

6. Kvalitní spánek

Každodenní Vaničkování ve večerních hodinách může pomoci dítěti vybudovat jasný spánkový režim a nastavit pevný bod v jeho denním režimu. Teplá voda a relaxační atmosféra při koupání pomáhají dítě uklidnit, což usnadňuje jeho usínání a prodlužuje dobu spánku. Rodiče by měli zařadit koupání do večerního rituálu, aby dítěti poskytli dostatek času na uvolnění a připravili ho na klidnou noc.

Klíč ke zdravému vývoji pomoci Vaničkování

Nyní, když už víte, proč je každodenní koupání tak důležité, rádi vás naučíme, jak vaničkovat své miminko správně. V našem online kurzu „Vaničkování v pohodlí domova“ se dozvíte, jak koupat miminko hravě a bezpečně tak, aby se i správně rozvíjelo a bylo spokojené.
Získáte také praktické tipy a rady ohledně přípravy na koupání a péči po něm. Naučíme vás, jak jemně a hravě učit miminko potápět se a osvojit si základní plavecké dovednosti. Koukněte se na video ukázku z kurzu.

Pokud byste raději navštěvovali některý z našich plaveckých baby clubů, kde vás vším provedou zkušené instruktorky, tady najdete seznam měst, kde plaveme. Věříme, že si plavání s vašimi dětmi oblíbíte tak jako my a zařadíte tuto zdravou činnost do vašeho běžného rodinného života.

3.7/5 - 4 hodnocení
Je autorkou unikátní metody péče o dítě a rozvoje kojence v souladu s jeho psychomotorickým vývojem. Zakladatelkou kojeneckého plavání v ČR i SR a majitelkou baby clubů Kenny. Již 40 let pomáhá rodičům s nejmenšími dětmi, a to formou programů, přednášek, knih i online kurzů.

ON-LINE KURZ PRŮVODCE RODIČOVSTVÍM

Podívejte se na průvodce nejdůležitějším obdobím života dítěte, od porodu, do jednoho roku.

Komentáře