Rozluštění tajemství: Proč miminka pláčou a jaký je nejčastější důvod jejich pláče?

Proč miminko pláče?

Tato otázka trápí mnoho novopečených rodičů. Pláč je pro miminka základní formou komunikace, skrze kterou nám sdělují své potřeby a pocity. V následujícím článku se pokusíme rozebrat různé důvody, proč miminka pláčou a jak jim efektivně pomoci. Vstupujeme do světa plného tajemství a zvláštností, kterým říkáme dětský pláč. Je to přirozená součást života novorozence a kojence, ale pro mnohé maminky může být velmi stresující zjišťovat, proč jejich malé miminko pláče, a co s tím můžou dělat.

Nejčastější důvody proč miminka pláčou?

Co může být příčinou neustálého pláče?

Je mnoho faktorů, které mohou být příčinou pláče. Miminko pláče, když je hladné, když má plnou plenku, když je unavené nebo když chce pozornost. Koliky jsou jedním z nejčastějších důvodů dětského pláče, ale mohou to být i jiné věci, jako například přebytek energie.

Jak poznat, když je pláč miminka normální?

Je úplně normální, že miminko pláče často. Je to způsob, jakým komunikují své potřeby. Pokud však přesto máte obavy z množství pláče svého miminka, neváhejte se obrátit na svého pediatra nebo na Centra komplexní péče pro děti FN Motol.

Proč miminka pláčou v noci?

Miminka pláčou v noci ze stejných důvodů, proč pláčou během dne. Může jít o hlad, nepohodlí, přebalení, nebo prostě o to, že se chtějí víc kontaktovat. Miminko pláče v noci nezáleží na množství či druhu jídla, které konzumovalo.

Jak uklidnit a utišit miminko, které pláče?

Jaké techniky mohou pomoci uklidnit pláčoucí miminko?

Pozorování a pochopení signálů, které vám vaše dítě dává, jsou klíčové ke zklidnění jeho pláče. Vyzkoušejte houpání, zpěv, nebo poskytnutí tichého, uklidňujícího prostředí. V některých případech může pomoci i zvuk vysavače, který svým „štěkavým šumem“ může miminko uklidnit.

Kdy a jak vzít plakající miminko do náručí?

Pokud miminko neustále pláče a nemáte tušení, proč, zkuste ho vzít do náruče a uklidnit ho teplým objetím. Pokuste se udržovat klid a trpělivost, i když vaše miminko stále brečí, a mějte na paměti, že to je pro něj také stresující.

Potřebuje miminko při pláči vždy kojit?

Mnoho lidí si myslí, že pokud miminko pláče, musí být hladné. Avšak pláč může být znamením mnoha věcí, včetně unavenosti nebo nepohodlí. Pokud jste si jistí, že hlad není důvodem pláče, zkuste miminko uklidnit jinými způsoby.

Co může způsobovat bezdůvodný pláč?

Jak rozlišit bezdůvodný pláč od pláče z bolesti?

Je důležité rozlišovat bezdůvodný pláč od pláče způsobeného bolestí. Pokud máte pocit, že vaše miminko stále brečí bez zjevné příčiny, měli byste navštívit pediatra. Vaše intuitivní pochopení pláče miminka a váš instinkt vám mohou pomoci rozhodnout, kdy je potřeba získat odbornou pomoc.

Co dělat, pokud miminko brečí bez zjevné příčiny?

Pokud váš novorozenec neustále brečí a nepláče z důvodu hladu, změny plenky, únavy nebo potřeby poznat, může být těžké přijít na to, co je špatně. V takových případech může pomoci změna prostředí, nebo se můžete snažit utišit pláč dítěte tím, že jej vezmete na procházku.

Je bezdůvodný pláč signálem nějaké vážné nemoci?

Obecně platí, že pokud je vaše miminko jinak zdravé a pokud bezdůvodný pláč není doprovázen jinými příznaky, je nepravděpodobné, že by to bylo znamením vážné nemoci. Pokud máte stále obavy, kontaktujte svého pediatra.

Co když je pláč miminka způsobený refluxem nebo infekcí?

Jak poznat, že za pláčem miminka stojí reflux?

Reflux může způsobit, že miminko bude plakat po krmení nebo během krmení. Pokud se vaše miminko po krmení neklidní, zkuste změnit polohu nebo navštivte svého pediatra, který vám může poradit, jak lépe zvládnout reflux u vašeho miminka.

Jaké příznaky mohou naznačovat, že je pláč způsobený infekcí?

Infekce mohou způsobit, že miminko bude plakat více než obvykle. Může jít o infekce uší, žaludku, dýchacích cest nebo jiné. Pokud máte pocit, že pláč vašeho dítěte je intenzivnější nebo trvá déle než obvykle, měli byste se obrátit na svého pediatra.

Jaké kroky podniknout, pokud je pláč miminka způsobený refluxem nebo infekcí?

Pokud si myslíte, že za pláčem vašeho dítěte může stát reflux nebo infekce, měli byste nejprve navštívit svého pediatra. Ten vám může doporučit úpravu stravy, léčbu refluxu nebo antibiotika, pokud je to potřebné.

Může nepříznivé prostředí způsobovat pláč miminka? 

Ano, nepříznivé prostředí může mít vliv na emoční reakce miminka včetně pláče. To může zahrnovat například hlučné nebo příliš rušné prostředí, nepohodlí z tepla nebo zimy, jemné bavlněné oblečení nebo jiné faktory, které mohou způsobit nepohodlí. Pláč je jedním z mála způsobů, kterými si miminka mohou vyjádřit své nepohodlí nebo stres, takže je důležité věnovat pozornost takovým signálům a snažit se odhadnout, co by mohlo způsobovat jejich neklid. 

5/5 - 3 hodnocení
Tagy:
Je autorkou unikátní metody péče o dítě a rozvoje kojence v souladu s jeho psychomotorickým vývojem. Zakladatelkou kojeneckého plavání v ČR i SR a majitelkou baby clubů Kenny. Již 40 let pomáhá rodičům s nejmenšími dětmi, a to formou programů, přednášek, knih i online kurzů.

ON-LINE KURZ PRŮVODCE RODIČOVSTVÍM

Podívejte se na průvodce nejdůležitějším obdobím života dítěte, od porodu, do jednoho roku.

Komentáře