Jak takové „plavání“ vypadá? Jaký to má význam pro dítě a pro rodiče?
Plavání je první a jediná možná sportovní aktivita, kterou je nejlépe nabídnout dítěti ihned po narození a poté ji provozovat po celý život. S novorozenci se dá začít plavat hned po zahojení pupeční jizvy. S miminkem je ideální plavat každý den večer v rámci pravidelného večerního koupání. Vhodná teplota vody pro tyto děti je 36–38 °C. Pro nejmenší děti je k plavání naprosto dostačující malá dětská vanička. Mezi nejkrásnější zážitky však patří společná koupel ve velké vaně a v příjemně teplé vodě kolem 38 °C, ovšem prozatím pouze s tatínkem. Maminka může jít s dítětem do vany ke společné koupeli až po šestinedělí.
Od druhého do šestého měsíce věku je možno s dítětem plavat již v plně napuštěná velké vaně, postupně ve stále chladnější vodě teplé 36-32°C. Dětská vanička i velká vana musí být před použitím důkladně umyta vhodným čistícím prostředkem s dezinfekčním účinkem, a poté opláchnuta horkou vodou.
Od šestého měsíce věku je ideální s malými kojenci plavat v bazéně s teplotou vody 32–28 °C, který splňuje veškeré hygienické normy dle aktuálně platné vyhlášky ČR.
Ideální podmínky pro tuto činnost nabízí především specializovaná centra, která jsou určena a zcela přizpůsobena pouze pro plavání kojenců a batolat.
2. Když se řekne plavání pro nejmenší, málokdo si umí představit, jak to asi vypadá. Jak byste to prosím popsali? Co se s miminky vlastně dělá?
Plavání s kojenci si můžeme představit jako láskyplnou hru rodiče s dítětem ve vodním prostředí, a to ve velmi pomalém tempu za doprovodu písniček a básniček nebo za stálé komunikace s dítětem. U nejmenších kojenců se nejdříve jedná o citlivé seznamování s vodou v průběhu celého dne. Může to být formou umývání zadečku při přebalování a něžné otírání tvářičky dítěte mokrou dlaní po nakrmení. Při večerním koupání ho pak pomalu houpeme a vozíme po vodní hladině, a to nejdříve v polosedu a poté v poloze na zádech. Podmínkou je kvalitní úchop dítěte, aby se cítilo příjemně a bezpečně a jeho dokonalé zanoření až po pusinku, aby ho voda co nejvíce objímala a nadnášela. Pocit jistoty a bezpečí i nadnášení příjemně teplou vodou mu nejdříve umožní otevřít pěstičky a poté se zcela uvolnit. Teprve takto uvolněné dítě se nechá položit na hladinu do polohy na záda, kde dokáže postupně rovnoměrně rozložit těžiště a ležet na hladině samostatně. Později ho vozíme po hladině také v poloze na bříšku a přitom ho lákáme vlastním vzorem vydechovat do vody.
Kolem jednoho roku mu umožníme pod našim dohledem a vedením padat do vody, potápět se a učit se orientovat pod vodní hladinou. První nejjednodušší plavecké pohyby, jako jsou znakové a kraulové nohy, dítě učíme až po prvním roce. První plavecký způsob, kterým je znak, se dokáže naučit teprve po třetím roce. Při výuce plavání je nejdůležitější pravidelnost, pozitivní motivace, trpělivost a vzor rodičů. Rodič musí být dítěti vzorem nejenom ve vztahu k vodnímu prostředí, ale také při dodržování hygieny, v naslouchání, při plnění úkolů, v potápění i z hlediska celkové spolupráce s instruktorem.
3. Jaké benefity dětské plavání miminkům přináší?
Nejmenší děti, s kterými rodiče plavou pravidelně každý večer v rámci hygieny, bývají natolik příjemně fyzicky unavené a psychicky uspokojené, že jsou celkově klidné, krásně prospívají, hezky jedí a dobře spí. Nadlehčující vodní prostředí jim umožňuje vykovávat jakýkoliv pohyb daleko snadněji než na suchu. Aktivním pohybem dolních končetin si dokonale povzbudí střevní peristaltiku. Proto je pak netrápí bolesti bříška, které nejmenší děti bolí právě vlivem nedostatečného odcházení střevních plynů. Pravidelně plavající děti alespoň do tří let jsou podstatně psychicky i fyzicky otužilejší, zdravější, komunikativnější, bystřejší, silnější a pohybově zdatnější. Tyto děti se pak velmi dobře zapojují do kolektivu, jsou pozorné, spolupracující a zdravě sebevědomé. Díky těmto pravidelným pohybovým zkušenostem se pak většinou naučí jakýkoliv další sport velmi rychle a daleko snadněji než děti, které tyto zkušenosti nemají.
4. A jaké maminkám?
Plavání s kojenci je velkým přínosem také pro rodiče. Tuto aktivitu vnímají nejenom jako velmi příjemné zpestření mateřské dovolené, ale také jako možnost sejít se s dalšími rodiči, jejichž cílem je nabídnout svému dítěti to nejlepší. Díky kvalitnímu odbornému vedení se také naučí rozumět nejenom svému dítěti, ale také jeho potřebám i vývojovým možnostem s ohledem na jeho psychomotorickou vyspělost. Přijďte se podívat, uvidíte sami.
V našem e-shopu najdete široký sortiment pomůcek jak pro domácí koupání, tak poté pro plavání v bazénu. Eva Kiedroňová předává své třicetileté know-how v prvním díle knihy Jak se rodí vodníčci.