Růstový spurt 3 signály, jak ho poznat

Máte pocit, že je vaše dítě hladovější než obvykle a vypadá to, že by vás nejraději celou snědlo? Zřejmě je právě v růstovém spurtu.

Vyskytuje se nejčastěji mezi šestým a dvanáctým dnem, šestým a osmým týdnem, ve třetím měsíci, v polovině čtvrtého a také přibližně kolem šestého měsíce. Zajímá vás, jestli a kdy je dítě uprostřed spurtu? Tyhle signály vám to napoví!

růstovy

1. Signál

Jak říká dětský lékař a asistent na University of Calgary Peter Nieman, v období, které předznamenává růstový spurt, bude dítě pravděpodobně spát více než obvykle. „Je to proto, že během spánku dochází k důležitým fyziologickým změnám, které jsou nezbytné pro růst,“ říká.

Může to být ale také obráceně, a některé děti naopak spát nechtějí a vyžadují neustálé krmení, protože v této době vyrostou třeba o devět milimetrů během jednoho dne.

2. Signál

Hodně dětí během růstového spurtu vyžadují mnohem častější kojení, a někdy téměř neustále. Máte-li pocit, že dítě nemůžete dostatečně nasytit, je to právě z důvodu růstového skoku. Některé děti vyžadují kojení třeba každou 1-1,5 hodinu, někdy i 12c za den, z toho třeba 2x za noc.

Většinou je dítě neklidné a pláče. Pokud dojde k tomuto stavu, je potřeba, abyste nepřestávala kojit. Aby se zvýšila tvorba mléka, je zapotřebí kojit. Jak říká dětská lékařka Alexandra Vidnerová, během kojení vystřídejte prsy aspoň 4x, čímž se tvorba mléka podpoří.

rustovy IV

3. Signál

Spousta dětí je během růstového spurtu nevrlých a plačtivých, což je v této době naprosto normální. Může to být poněkud dramatické, ale nebojte se, nepotrvá to dlouho. Až se růstový spurt zase zastaví, skončí i nevrlost a plačtivost. Důležité je, abyste v tomto období byla trpělivá a s miminkem se dostatečně mazlila a uklidňovala ho.

Určitě kojení neoddalujte ani se nepokoušejte dítě odlákat od hladu. Tím byste ho ještě více nazlobila a plakalo by mnohem víc. Názor, že čím více oddálíte kojení, tím více se bude tvořit mléka, je nesmysl. Naopak – čím častější je přikládání k prsu, tím více se bude mléka tvořit.

Nebojte se, tvorba mléka se během několika dnů nastaví na zvýšenou potřebu rostoucího dítěte. I když se vám bude zdát, že spurt nikdy neskončí, po pár dnech se obvykle vše zase srovná.

Zdroj: Super mámy.

3.9/5 - 42 hodnocení
Je autorkou unikátní metody péče o dítě a rozvoje kojence v souladu s jeho psychomotorickým vývojem. Zakladatelkou kojeneckého plavání v ČR i SR a majitelkou baby clubů Kenny. Již 40 let pomáhá rodičům s nejmenšími dětmi, a to formou programů, přednášek, knih i online kurzů.

ON-LINE KURZ PRŮVODCE RODIČOVSTVÍM

Podívejte se na průvodce nejdůležitějším obdobím života dítěte, od porodu, do jednoho roku.

Komentáře