Skvělá metoda, jak odnaučit dítě skákat do řeči

Skvělá metoda, jak odnaučit dítě skákat do řeči.

Jistě znáte z okolí či ze své domácnosti ty netrpělivě vykřikující a poskakující děti, které se hlasitě hlásí o slovo. Nevychovanci jedni rozmazlení! Ruku na srdce, kolik dospělých lidí má stejný problém? Hodně.

skákat do řeči II
Přestože je tato vlastnost tak běžná, je velmi nepříjemná, zvlášť když máte návštěvu, řešíte telefon a vaše dítě vás nenechá dokončit jedinou větu. Bohužel jsme ale také svědkem toho, jak často rodiče své děti přehlížejí, neslyší jejich volání, v bouřlivém rozhovoru s někým dalším ignorují náznaky dítěte, hlásící se o pozornost, až dětem nezbývá nic jiného, než začít křičet. Naučí se to rychle a začnou používat běžně. Pak dochází ke střetům, křiku a nepochopení, které nakonec mrzí všechny zúčastněné.

Je třeba mít na vědomí i fakt, že děti dělají vždy zrovna to, co cítí a trpělivost je něco, co se postupně musí naučit. Dítě nedokáže čekat dlouhé minuty, než kamarádce dovykládáte co se vám stalo, když ono má na srdci zrovna něco tak „důležitého“.

Podobné střety jsem řešívala i se svými dětmi, až jsem byla několikrát svědkem dětí, které to vymyslely, nebo byli moudrými rodiči naučeny dělat to jinak a ono to fungovalo!

skákat do řeči IV
Tip jak na to.
Příběh jedné maminky:
Seděly jsme s kamarádkou v obýváku a povídaly si. Když v tom přišel její čtyřletý syn, potichu se vedle ní posadil a položil ji ruku na zápěstí. Maminka, na důkaz že si ho všimla, stiskla jeho ruku ve své a v klidu dokončila myšlenku. Pak se na něj s úsměvem otočila a zeptala se ho, co má na srdci.

Podobné chování vídávám u více dětí, některé zase mámu obejmou a čekají, jiné se postaví, koukají jí do očí a vyčkají až, domluví.
Důležité je však dát dítěti jasný náznak, že jste si ho všimli a po krátké době mu poděkovat za trpělivost a dát prostor vyjádřit se.

Tato vlastnost dítěti neskutečně ulehčí život do budoucna, naučí se poslouchat druhé, vnímat je, a pak být také se stejným respektem vyslyšen.

Nezlobme se na děti, že jsou nevychované, že jsou hlasité, ukřičené a netrpělivé. Takový je dnešní svět a většina dospělých jim tedy dává tyto vzorce chování. Ne nadarmo se říká, že během výchovy dětí vyroste i rodič.

maminka I

Pro inspiraci v oblasti komunikace v domácnosti můžete prozkoumat i naučné knihy z našeho e-shopu.

4.2/5 - 5 hodnocení

ON-LINE KURZ PRŮVODCE RODIČOVSTVÍM

Podívejte se na průvodce nejdůležitějším obdobím života dítěte, od porodu, do jednoho roku.

Komentáře