Tygřík – nejoblíbenější poloha na nošení dětí.

Názvem tygřík jsme nazvali polohu dítěte na předloktí rodiče obličejem dolů. Jedná se o podobnou polohu, ve které lehává tygr na větvi stromu.

Děti i rodiče tuto pozici milují. Děti mají rozhled, volné ruce, krásně se jim masíruje bříško a tak je velmi nápomocná při potíži s „prdíky“. Rodiče mají volnou ruku k práci, poloha je pro ně pohodlná a dítě v ní správně posiluje všechny důležité svaly.

  

Důležité zásady držení dítěte v tygříkovi

  1. Dítě držíme v předklonu, opět v úhlu 45 ° vůči našemu tělu, abychom mu nabídli lepší podmínky k rozhledu do okolí a následnému zapojení šíjových svalů.
  2. Nosná ruka vede mezi rukama dítěte až k jeho zadečku a stehnům, které držíme do pravého úhlu vůči bříšku dítěte, abychom mu nabídli možnost zapojení břišních a zádových svalů.
    Je důležité dítě opravdu držet až za stehna (obě) která mu podsazujeme pod bříško.
  3. Při pohledu na dítě shora musíme vidět rovná záda. Dítě nesmí být přitulené zády k rodiči, který ho drží.
  4. Jedině v tomto úchopu může dítě otáčet hlavičku dle svého uvážení, síly a orientačních schopností, které postupně nabývá.
  5. Sledujeme chování dítěte a polohy i ruce střídáme.

V tygříkovi můžeme děti nosit hned od narození, pozor však, ne dlouho! (Některým dětem se po delší době mohou odkrvovat nožičky.) Čím je dítě starší, tím déle může v této poloze být.

Vzhledem k zájmu dítěte sledovat okolí lze předpokládat, že hlavičku bude častěji otáčet směrem od rodiče, který ho drží. Proto je nutné ruce pravidelně střídat, ideálně přes úchop klokánek.

Klokánek je oblíbená poloha pro starší děti, které už začínají lézt a v tygříku jsou pro rodiče už těžcí. V této pozici můžete ruku pod zadečkem vyměnit za svůj bok, a tak si jí opět uvolnit k práci.

Více o metodice Evy Kiedroňové se dozvíte např. v knize Rozvíjej se, děťátko… nebo ve stejnojmenných kurzech zde v kennyshopu.

3.9/5 - 21 hodnocení
Je autorkou unikátní metody péče o dítě a rozvoje kojence v souladu s jeho psychomotorickým vývojem. Zakladatelkou kojeneckého plavání v ČR i SR a majitelkou baby clubů Kenny. Již 40 let pomáhá rodičům s nejmenšími dětmi, a to formou programů, přednášek, knih i online kurzů.

ON-LINE KURZ PRŮVODCE RODIČOVSTVÍM

Podívejte se na průvodce nejdůležitějším obdobím života dítěte, od porodu, do jednoho roku.

Komentáře