Každý novorozenec je v prvních dnech, týdnech a měsících poznamenán polohou i omezenými pohybovými možnostmi a zkušenostmi z nitroděložního života. Dítě před narozením žilo po dobu 9 měsíců v těsném prostoru stále stejně teplé dělohy schoulené do klubíčka a s mírně zakloněnou hlavou. Není divu, že se po narození nějaký čas chová stejně.
Proto se miminko v prvním měsíci života neumí položit na celá záda, rozložit těžiště ani srovnat hlavičku do osy nosíku, sterna (neboli hrudní kosti) a stydké spony. Ke schopnosti děťátka položit se stabilně a symetricky na záda s těžištěm mezi lopatkami a na bederní krajině, dojde teprve postupně, do třetího měsíce věku, a to jedině v případě, že mu k jeho vývoji nabídneme dobré podmínky.
Tato stabilní poloha na zádech v ose je velmi důležitá dovednost k tomu, aby mohlo později zvedat všechny končetiny nad tělíčko. Jedině při symetrickém a dostatečném zvedání a mávání končetinami nad tělíčkem dítě posiluje důležité svaly po stranách trupu, které budou později zodpovídat za jeho správný rozvoj až do vzpřímení. Pohybové návyky, které přitom dítě získává, budou základem jeho pohybového vývoje pro celý život.
Pro každé zdravé dítě po fyziologickém porodu je proto nesmírně důležité, aby bylo alespoň v prvních třech měsících pokládáno na načechranou péřovou zavinovačku a polštářek.
Načechraná zavinovačka a polštářek mu nabízí pocit jistoty a bezpečí ve stále stejně teplém, měkkém a pohodlném prostředí, a tím mu nejvěrněji přibližují podmínky, které zná znitroděložního života.
Polštářek s natřepaným peřím pod temenem hlavičky způsobí protažení šíje. Po položení miminka na tento polštářek a současně na zavinovačku s načechraným peřím se dítě propadne rovnoměrně těžištěm až na pevný rovný základ. Peří nahrnuté do stran vytvoří novorozenci příjemné mantinely měkkého pelíšku, který mu pak nabízí stabilní polohu na celých zádech, s těžištěm mezi lopatkami a současně uložení hlavičky s protaženou šíji v ose nosíku, brady, sterna (neboli hrudní kosti) a stydké spony. Tato poloha je pro dítě v podstatě základem pro jeho správný vývoj ve všech oblastech psychomotorického vývoje.
To je také jeden z důvodů, proč spí novorozenci daleko klidněji v posteli na polštáři u maminky než ve své postýlce na sebekvalitnější matraci. Uvolněná poloha dítěte na stabilně teplé a pohodlné peřince je také ideální relaxační a rehabilitační prostředí pro častěji plačtivé a zvýšeně dráždivé děti, kojence se zvýšeným svalovým napětím, miminka trpící plynatostí a bolestmi bříška i novorozence, kteří prošli těžkým porodem.
Zavinovačka pomáhá novorozenci brzy se uvolnit, získat důvěru a najít rovnováhu. Pokud jsou tyto kvalitní podmínky podpořeny láskyplnou, moudrou a důslednou výchovou i péčí o dítě, pak výsledkem není pouze jeho klidný a kvalitní spánek v prvních měsících, ale také dobrá spolupráce při ukládání ke spánku v průběhu celého dětství. Dobře vyspané, spokojené a stabilní dítě je pak celkově spokojené, dobře prospívá a spolupracuje na rozvoji pohybových dovedností celého těla, končetin i rukou.
Obsáhlejší článek o péřových zavinovačkách Evy Kiedroňové vám objasní více.
Určitě navštivte také náš e-shop, kde si můžete vybrat vlastní zavinovačku i polštářek různých vzorů i velikostí. V nabídce najdete také cenově zvýhodněné sety (zavinovačka + povlak na zavinovačku + polštářek + povlak na polštář).