Dnes máme na trhu spoustu hraček pro děti, které hudební nástroje imitují. Zpívat písničky a rytmické básničky lze ale i za doprovodu kuchyňského nádobí a to právě pro správný rozvoj vašeho děťátka. Pojďme si v následujícím textu vysvětlit, proč hudební nástroje při společné hře určitě nevynechat….
Jemná motorika zahrnuje dovednosti, které vyžadují kontrolu malých svalů, zejména v rukou a prstech. Hraní na nástroje, ať už jde o klavír nebo klávesy, flétny, kytary nebo bicí nástroje, vyžadují trénink malých ručiček. To vše s dýcháním, pohybem, případným čtením not (u menších dětí pomocí barev) podporuje koordinaci pohybů. Nevíte, který hudební nástroj si pořídit? Za pomocí této dřevěné flétny, můžete začít rozvíjet prstíky ještě dnes.
Učení se při hře na nástroje vyžaduje soustředění a dlouhodobou pozornost. Hudba navíc dětem rozvíjí sluchovou koncentraci a vnímání zvuků. Není divu, že se často využívá jako podpora mnoha léčebných terapií. Pomáhá regulovat stres, slouží jako komunikační nástroj i zmírňuje projevy některých neurologických problémů. Samotný rytmus s tóny dítě krásně rozpohybují i zklidní jejich organismus a děti budou vnímavější. Proto dětem pravidelně od narození zpívejte a když už jsou větší vždy k písničkám, či rytmickým básničkám zařaďte doprovázející nástroj, například dřevěný xylofon.
Zapamatování si hudebních frází a melodie zlepšuje paměť a schopnost učení do budoucna. Děti rády napodobují, učí se rytmus, slova i to, jak se daný nástroj používá. Existuje dokonce studie, která zjistila, že po devíti měsících cvičení na klavír nebo zpívání, studentům stouplo IQ průměrně o tři body, na rozdíl od těch, kteří netrénovali. Jiná studie naznačila spojitost mezi hudební výchovou a lepším výkonem v matematice a jazykových dovednostech. Důvodem je, že hudba podporuje abstraktní myšlení a pochopení jistých vzorců. Již od batolecího věku doporučujeme dětem ke hře nabídnout například foukací harmoniku, která je bude rozhodně bavit.
Hraní na nástroje umožňuje dětem vyjádřit své emoce a rozvíjet kreativní myšlení. Zejména při improvizaci, kdy děti hudební nástroje teprve poznávají mají možnost objevovat i nové zvuky. Tvorba vlastní hudby jim umožňuje spontánně vyjádřit své pocity i myšlenky skrze zvuky. To jim pomáhá získat vlastní sebedůvěru. Zatančete si například při rytmickém vystoupení vašeho dítěte za doprovodu rumbakoulí.
Společná hra na nástroje s rodiči podporuje také spolupráci a vzájemné naslouchání. Zhlédněte naše hudební nástroje a vytvořte si orchestr rovnou v dětském pokojíčku. Nejen, že se společně zabavíte a užijete si spoustu zábavy, ale především podpoříte děti v celkovém rozvoji.